Dolar je prošle nedelje ojačao prema korpi valuta, drugu nedelju zaredom, dok je britanska centralna banka ponovno povećala ključne kamatne stope.
Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, porastao je prošle nedelje 0.3 posto, na 102.2 boda.
Pritom je kurs dolara prema evropskoj valuti ojačao gotovo 0.1 posto, pa je cena evra skliznula na 1.1010 dolara. Dolar je poskupeo i prema japanskom jenu, za otprilike 0.1 posto, na 141.85 jena. Jačanje dolara posledica je špekulacija da bi američka centralna banka mogla još jednom do kraja godine da poveća kamatne stope i zadržati ih na povišenim nivoima duže nego što se očekivalo.
Naime, svi poslednji podaci pokazuju da je američko tržište rada i dalje snažno, što bi moglo podržati dalji rast potrošnje, a time i povišenu inflaciju. Doduše, rast zapošljavanja je usporio. U julu je broj zaposlenih u SAD-u porastao za 187.000, manje od očekivanih 200.000. Uz to, podaci iz prethodnih meseci revidirani su na niže.
Međutim, stopa nezaposlenosti skliznula je na 3.5 posto, dok je prosečna satnica porasla za 0.4 posto u odnosu na prethodni mesec, pa je na godišnem nivou porasla za 4.4 posto, više nego što se očekivalo. Thomas Barkin, predsednik ogranka Feda u Richmondu, kazao je prošle nedelje da je inflacija i dalje previsoka, mada poslednji podaci pokazuju da cenovni pritisci popuštaju.
Slična je situacija i u Evropi. Zbog toga je prošle nedelje britanska centralna banka ponovno povećala ključne kamate za 0.25 postotnih bodova, na 5.25 posto, i poručila da još uvek visoka inflacija znači da bi kamate mogle ostati povišene još neko vreme.
Odluka agencije Fitch o smanjenju kreditnog rejtinga SAD-a s najvišeg nivoa AAA na AA+ nije osetnije uticala na valutno tržište i kurs dolara.