Grčka će zbog rata izgubiti 1,3 miliona gostiju iz Ukrajine i Rusije

Bez autora
Apr 04 2022

Grčka se uveliko sprema za turističku sezonu iako je jasno da će ukrajinska i energetska kriza, kao i poskupljenja koja ih prate bitno uticati na krajnji ishod.

Već sada je izvesno da se ne može računati na 1,3 miliona turista iz Ukrajine i Rusije, pa se s dozom strepnje čeka reakcija zapadnog tržišta, koje je takođe ugroženo.

U svakom slučaju, prvi turisti već stižu. U februaru su sezonu otvorile grupe iz SAD, a već polovinom aprila avioni „džet 2” počinju četiri puta nedeljno da saobraćaju na liniji Atina–Mančester i Birmingem. „Džet 2 holidejs” takođe obećava letove za sva grčka ostrva i već sada ima bukirana mesta u 400 vila i u 1.100 hotela svih kategorija. Sa letovima su počele i kanadske avio-kompanije, a ovog leta se očekuje i tri miliona gostiju iz Francuske. Rezervacija smeštaja preko „Er Bi-En-Bija” je već sada porasla za 232 procenta u odnosu na prošlu godinu.

Podatak da je većina smeštajnih kapaciteta već rezervisana od početka marta pa do kraja sezone svedoči u prilog činjenici da je Grčka ostala najprivlačnija letnja destinacija.

Grčka turistička organizacija je zadovoljna učešćem na Beogradskom turističkom sajmu i ovog leta očekuje najmanje milion gostiju iz Srbije, koji se najčešće opredeljuju za sever zemlje, ali poslednjih godina izražavaju želju da upoznaju i čari mnogobrojnih manjih ostrva. Ove godine Grčka turistička organizacija ulaže napore za što bolju reklamu ostrva u istočnom Egeju – Lezbos, Samos, Hios, Leros... Reč je ostrvima koja su zbog pritiska migranata smeštenih u prihvatne centre poslednjih godina ostala po strani turističkih ponuda.

Pojedini hoteli će vrata otvoriti već polovinom aprila, očekujući priliv gostiju tokom Uskrsa. Iako je pandemija nanela veliku štetu, grčki turizam je prošle godine uspeo da se oporavi i ostvari čak 70 odsto prihoda i broja gostiju zabeleženih u najboljoj turističkoj – 2019. godini. U međuvremenu su se izgradili i novi hoteli, a dva među njima koja će ove godine primiti prve goste našla su se u grupi najboljih na listi Si-En-Ena. Reč je o butik hotelima u Atini i Solunu. Luksuzni hotel na Mikonosu „Kavo tago” proglašen je za najlepši evropski hotel u ovoj godini.

U međuvremenu, cene su porasle i letovanje će ove godine biti znatno skuplje. Za sada, a to sasvim sigurno nije kraj, hotelske usluge su poskupele za 13 odsto, a avionski prevoz 20 procenata. Cene su šarolike, u zavisnosti od kategorije smeštaja, i u maju, recimo, u hotelima s pet zvezdica na Mikonosu cena je od 400 evra pa preko 1.000, u zavisnosti od ponuđene usluge.

U Sani biču na Halkidikiju od aprila do jula cene se kreću dnevno od 300 do 600 evra, dok su jul i avgust skuplji u dvokrevetnoj sobi s polupansionom. Jeftiniji smeštaj van sezone može se naći i za 100 evra po osobi za deset dana, ili za 270 evra u nešto boljem smeštaju. U junu je to već 400 evra, a u julu i avgustu do 700 evra, kada je reč o Pefkohoriju.

U Leptokariji, koju naši ljudi vole i u kojoj često letuju, van sezone noćenje košta od 70 do 100 evra po osobi, u jeku sezone od 200 do 380 evra ukoliko je reč o trokrevetnom smeštaju ili 430 evra po osobi ukoliko je reč o smeštaju za dvoje. Reč je o skromnom privatnom smeštaju u ovom letovalištu. U hotelima je cena veća, van sezone u proseku oko 50 evra u dvokrevetnoj sobi u hotelu s jednom zvezdicom, u boljem hotelu u julu oko 120 evra.

Na severu Grčke i te kako se raduju našim gostima s kojima neretko uspostavljaju prijateljske veze jer se Srbi često vraćaju u iste pansione. Prema tablici cena koje objavljuju grčki sajtovi, smeštaj je ove godine u nižoj kategoriji hotela u proseku oko 85 evra, s tri zvezdice 73 evra dok je u luksuznijem smeštaju od pet zvezdica cena oko 300 evra.

Veći dodatni trošak podrazumeva nove cene u pekarama, samouslugama... Inflacija je u martu porasla na osam odsto. Vekna hleba je 1,3 evra u proseku, a poskupela je i kafa. Kafa koju možete poneti sa sobom košta oko dva evra, ako sednete u kafić – pet evra, u zavisnosti od lokacije. Giros je na nekim mestima već pet evra, još može skromno da se ruča za 10 evra, dok je u taverni srednje klase obrok za dvoje oko 40 evra jer samo flaša piva košta četiri evra. Mleko je u supermarketu dva evra, cigarete do 4,6 evra. Problem će ovog leta biti i benzin, koji je na nekim pumpama trenutno dva i po evra, dok je dizel prešao cenu od dva evra po litru. Najavljuju se ograničenja ukoliko energetska kriza postane još oštrija.

Kada je reč o pandemiji virusa korona, neizvesno je kako će se situacija odvijati tokom leta. Trenutno, Grčka ima između 22.000 i 30.000 novoobolelih dnevno, i to najviše od soja omikron dva. Prema rečima stručnjaka, broj zaraženih podseća na najgore dane pandemije, zbog čega je Grčka, sve do početka turističke sezone, mesecima bila u karantinu. Strahovanje da bi pandemija mogla da izmakne kontroli upravo pred početak letnje sezone nalaže odustajanje od ranijih odluka da se ukinu sva ograničenja. Tako maske više nisu obavezne, ali se preporučuju na otvorenom, obavezne su u zatvorenom prostoru, a bez vakcine se i dalje može samo u apoteku i samoposlugu. Na ulasku u restorane i prodavnice vakcinisani moraju da pokažu potvrde o imunizaciji. PLF formular i obavezan negativan test su kao uslovi za ulazak u Grčku ukinuti pre mesec dana, ali nije nemoguće da ovaj vid kontrole bude vraćen. Bilo je planirano da se sva ograničenja ukinu sredinom aprila, svakako pre Uskrsa, ali je zbog pogoršane epidemijske situacije krizni štab ove nedelje promenio mišljenje i doneo odluku da mnoga ograničenja ostanu na snazi do 2. maja, kada se eventualno mogu očekivati izmene i ublažavanje mera protiv kovida.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik