Kineska centralna banka je finansijski poduprla danas tržište kredita, jer Peking nastoji da uveri svoju javnost i investitore da je privreda zaštićena u slučaju da problematični investitor u sektoru nekretnina, Evergrande, propadne pod teretom duga od 310 milijardi dolara.
Muke Evergrande grupe da unovči imovinu kako bi mogao da otplaćuje dug izazvale su strah da bi neizvršenje obaveza moglo da ohladi kinesko tržište kreditiranja i da izazove globalne šokove.
Ekonomisti kažu da vladajuća Komunistička partija Kine može da spreči kreditnu krizu, ali da želi da izbegne slanje pogrešnog signala tržišnim akterima pružanjem spasilačkog paketa pomoći Evergrandeu zbog kampanje usmerene na to da se kompanije primoraju na smanjenje dugova.
Narodna banka Kine saopštila je da je povećala količinu novca na tržištu pozajmica za 1,2 biliona juana (190 milijardi dolara), tako što je smanjila stopu obavezne rezerve za banke, izvestila je agencija AP.
Očekivalo se da će Peking pokazati podršku kreditnoj aktivnosti nakon što je Evergrande u petak uveče upozorio da bi mogao da ostane bez gotovine, ali centralna banka u saopštenju nije pomenuta ovu kompaniju koju je ranije optužila za nepromišljeno zaduživanje.
Pad aktivnosti u sektoru nekretnina smanjio je privredni rast na iznenađujuće niskih 4,9 posto u prošlom kvartalu u odnosu na godinu dana ranije.
Narodna banka Kine je navela da želi da podrži razvoj realne ekonomije i da smanjenje stope obavezne rezerve ne menja "razboritu monetarnu politiku".
Ako Evergrande ode u stečaj, Peking će verovatno pokrenuti strategiju na dva koloseka - upumpavanje novca na tržište kredita uz istovremeno sprečavajne pada cena stanova ako građevinci krenu s rasprodajama u bescenje kako bi prikupili gotovinu, ocenjuje ekonomistkinja ING banke Iris Pang.
Ako dođe do toga, tržište će funkcionisati više kao polukontrolisano, dodala je. Kineski lideri su se i raije suočavali sa krizom korporativnog duga, ali nijedna nije bila tako velika što je to slučaj sa Evergrandeom.