Turska lira dostigla je rekordno nizak nivo, a zabrinutost zbog globalne inflacije, prevremeni izbori i smanjenje rejtinga označili su najnoviju prekretnicu u dugogodišnjoj depresijaciji.
Valuta je oslabila čak 8,6125 u odnosu na dolar, nadmašivši najniži dnevni nivo od 8,58 u novembru.
Nedavna plima porasta prinosa američkih obveznica navela je neke investitore da napuste Tursku, koja se smatra ranjivijom na šokove zbog pogrešnih koraka u politici i smanjenog kredibiliteta centralne banke, piše portal SEEbiz.
Valuta je bila na nivou od 8,5775 u odnosu na američku, uoči revizije koje je sproveo S&P Global i koja bi mogla da snizi kreditni rejting Turske. Takođe juče je zabeležen i najniži nivo prema evru.
Uprkos turskoj inflaciji koja je u aprilu porasla iznad 17 odsto, centralna banka kaže da su pritisci cena počeli da padaju i očekuje se da će sledećih meseci sniziti kamatnu stopu sa 19 odsto.
Kako se svet izvlači iz pandemije koronavirusa, globalna inflacija je porasla podižući prinose i povećavajući izglede za pooštravanje politike od strane američkih federalnih rezervi.
To za sobom povlači sredstva sa ranjivijih tržišta poput Turske, pogađa liru i vrši veći pritisak na domaće cene zbog velikog uvoza.
- Ranije nego što se očekivalo pooštravanje u naprednim ekonomijama je najozbiljniji rizik za Tursku, jer se inflatorni pritisci povećavaju širom sveta, rekao je Hakan Kara, bivši glavni ekonomista u centralnoj banci koji je sada na Univerzitetu Bilkent, prenosi Rojters.