5 lekcija koje možemo naučiti od Džimija Kartera! O liderstvu, greškama i uspesima

Bez autora
Dec 30 2024

Bivši predsednik Džimi Karter, poznat po svom humanitarnom radu, preminuo je u 100. godini. Karter je osnovao "The Carter Center", osvojio Nobelovu nagradu za mir i promovisao globalni mir. Njegovi liderski uspesi uključuju pravedno posredovanje i sposobnost da bude ispred svog vremena.

Njegova smrt u nedelju ponovo je pokrenula razgovore o liderstvu bivšeg predsednika.

Tokom svog mandata od 1977. do 1981. godine, Džimi Karter se suočio sa energetskom krizom 1979, iranskom taocima iste godine i dvocifrenom inflacijom 1980. godine.

Široko je hvaljen za rad nakon predsedničkog mandata, uključujući humanitarni rad i posredovanje u rešavanju sukoba.

Karter je tokom svog predsedništva bio najpoznatiji po svom radu na polju spoljne politike. On je omogućio Kamp Dejvid sporazume - prvi mirovni ugovor između Izraela i Egipta - i uspostavio pune diplomatske odnose između SAD i Kine.

Godine 1982. osnovao je "The Carter Center" kako bi se posvetio tim pitanjima i bio aktivan u projektima "Habitat for Humanity" sve do kraja života.

Dobitnik je Nobelove nagrade za mir 2002. godine za napore u obezbeđivanju mirnih rešenja međunarodnih sukoba.

„Bog nam daje sposobnost izbora. Možemo izabrati da ublažimo patnju. Možemo izabrati da radimo zajedno za mir. Možemo uneti te promene, i moramo,“ rekao je Karter u svom govoru prilikom prihvatanja nagrade.

Karter je bio bivši predsednik, guverner i mornarički oficir, između ostalog. U intervjuu za Harvard Business Review iz 1998. rekao je da je u svim ulogama nastojao da savlada svoje specifične dužnosti i delegira što više.

Njegova smrt izazvala je talas reakcija o njegovim liderskim i menadžerskim uspesima od strane poslovnih i političkih lidera širom sveta.

Pet lekcija o liderstvu koje je Karter živeo:

1. Razumevanje druge strane

Tokom posredovanja u Kamp Dejvid sporazumima 1978. godine, Karter je uspešno menadžerisao između suprotstavljenih strana - izraelskog premijera Menahema Begina i egipatskog predsednika Anvara Sadata.

Bio je strpljiv tokom napornih 13 dana pregovora, omogućavajući liderima da se osećaju saslušano i poštovano. Karter je pomogao da se prioritet pregovora prebaci sa kratkoročnih političkih koristi na dugoročnu viziju mira u regionu.

2. Ne bojte se biti ispred svog vremena

Karter je bio jedan od prvih zagovornika borbe protiv zapostavljenih bolesti poput rečne slepila i gvinejskog crva.

Takođe je bio među prvim političarima koji su se zalagali za energetsku efikasnost u transportnoj industriji, uprkos otporu američkih proizvođača automobila.

3. Obratite pažnju, zatim delajte

Karterov humanitarni rad proizašao je iz njegove sposobnosti da prepozna potrebe drugih i preduzme akciju. Bio je poznat kao pouzdan komšija i učestvovao u brojnim projektima pošumljavanja i očuvanja prirode.

4. Gradite jake zajednice

Iako su mu tokom predsedničkog mandata zamerali rukovanje iranskom taocima i recesiju, njegov najveći nedostatak bio je neuspeh u okupljanju dugoročne podrške različitih frakcija.

5. Pazite na istinu

Karter je izgradio svoju predsedničku kampanju na pozivima za iskrenost i integritet u vlasti, posebno nakon skandala Votergejt.

Upozorio je na opasnosti od narušavanja moralnih i etičkih standarda od strane lidera, ističući da su takve vrednosti ključne za uspešno liderstvo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik