Iako je Narodne banka Srbije samo preporučila bankama da građanima vrate više zaračunate rate, ovaj potez su bankari ozbiljno shvatili i krenuli da realno obračunavaju kamate koje su neosnovano podigle pre pet godina. Prema podacima Narodne banke Srbije, devetnaest banaka, u skladu sa preporukom centralne banke, umanjilo je glavnice kredita kod kojih je u prethodnom periodu, a pre stupanja na snagu Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, došlo do povećanja rata. Do ovoga je došlo usled primene neodredljivih elemenata promenljive kamatne stope, dok se 12 banaka izjasnilo da ovakve kredite nisu ni odobravale, te da smatraju da se predmetna preporuka na njih ne odnosi. Na kraju meseca oktobra, kod 5.502 kredita, koji su imale ugovorene odredbe neodredljivih elemenata promenljive kamatne stope, a čiji je ukupni iznos 11,3 milijarde dinara, banke su po osnovu prevremene otplate glavnice, a u skladu sa odredbama preporuke, umanjile glavnice u ukupnom iznosu od 583 miliona dinara.
Iako je Narodne banka Srbije samo preporučila bankama da građanima vrate više zaračunate rate, ovaj potez su bankari ozbiljno shvatili i krenuli da realno obračunavaju kamate koje su neosnovano podigle pre pet godina.
Prema podacima Narodne banke Srbije, devetnaest banaka, u skladu sa preporukom centralne banke, umanjilo je glavnice kredita kod kojih je u prethodnom periodu, a pre stupanja na snagu Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, došlo do povećanja rata.
Do ovoga je došlo usled primene neodredljivih elemenata promenljive kamatne stope, dok se 12 banaka izjasnilo da ovakve kredite nisu ni odobravale, te da smatraju da se predmetna preporuka na njih ne odnosi.
- Na kraju meseca oktobra, kod 5.502 kredita, koji su imale ugovorene odredbe neodredljivih elemenata promenljive kamatne stope, a čiji je ukupni iznos 11,3 milijarde dinara, banke su po osnovu prevremene otplate glavnice, a u skladu sa odredbama preporuke, umanjile glavnice u ukupnom iznosu od 583 miliona dinara - ističu u NBS.
- Pojedine banke, uglavnom one koje su imale manje iznose ovakvih kredita, jednokratno su umanjile obaveze, dok su se neke banke, kod kojih je prisutan značajniji iznos ovih kredita, opredelile da u ratama izvrše preporučeno umanjenje.
Pireus banka je jedna od retkih banaka koja je javno saopštila da je svojim klijentima do sada vratila 3,5 miliona evra, dok neke vodeće banke o tome ne žele da govore ili se još preračunavaju.
Dug u švajcarcima
Banke su sa izbijanjem svetske finansijske krize, 2008. godine, naglo podigle kamate, odnosno svoje marže na sve indeksirane kredite. Na udaru su se najviše našli građani sa stambenim kreditima u švajcarskim francima, kojima su kamate bile utrostručene. Uz to je naglo porastao i švajcarski franak, tako da su im rate na ove zajmove postale enormno visoke.
Takvih zajmova ima oko 22.000 u Srbiji.