“Biomasa – najveći investicioni potencijal Vojvodine“ bila je glavna tema poslovno-investicionog skupa održanog u okviru “Dana energetike“, manifestacije koju je na Novosadskom sajmu organizovao Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine u saradnji sa CEDEF-om (Centralno evropski forum za razvoj). Skup je otvorila pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević-Bajić. O ovoj temu govorili su i naši istaknuti stručnjaci prof. dr Miladin Brkić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i prof. dr Milan Ševarlić, šef Katedre za ekonomiku poljoprivrede i tržišta Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. Na skupu je bilo reči i o problemima sakupljanja i skladištenja biomase, kao i o proizvodnji i primeni agropeleta u industriji. O mogućnostima finansiranja projekata iz domena energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, govorili su predstavnici Banke Intesa i Komercijalne banke ad Beograd. Takođe, na skupu je bilo reči i o konkretnim problemima i mogućim rešenjima na farmama i u poljoprivrednim gazdinstvima, o čemu je govorila predsednica Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine, Sanja Bugarski.
“Biomasa – najveći investicioni potencijal Vojvodine“ bila je glavna tema poslovno-investicionog skupa održanog u okviru “Dana energetike“, manifestacije koju je na Novosadskom sajmu organizovao Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine u saradnji sa CEDEF-om (Centralno evropski forum za razvoj).
Skup je otvorila pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević-Bajić. O ovoj temu govorili su i naši istaknuti stručnjaci prof. dr Miladin Brkić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i prof. dr Milan Ševarlić, šef Katedre za ekonomiku poljoprivrede i tržišta Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.
Na skupu je bilo reči i o problemima sakupljanja i skladištenja biomase, kao i o proizvodnji i primeni agropeleta u industriji. O mogućnostima finansiranja projekata iz domena energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, govorili su predstavnici Banke Intesa i Komercijalne banke ad Beograd. Takođe, na skupu je bilo reči i o konkretnim problemima i mogućim rešenjima na farmama i u poljoprivrednim gazdinstvima, o čemu je govorila predsednica Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine, Sanja Bugarski.
Današnji skup imao je za cilj da se sagledaju i definišu problemi radi donošenja krajnjih zaključaka o merama i načinima rešavanja problema iz oblasti korišćenja i primene biomase, kao najvećeg vojvođanskog resursa, u proizvodnji energije. Biomasa je resurs koji, uz dobru organizaciju, možemo vrlo brzo da stavimo u funkciju proizvodnje energije, rekla je Nataša Pavićević- Bajić.
Ona je istakla da je najveći problem naše zemlje velika zavisnost od uvoza energenata, zbog čega je veoma važno proizvoditi energiju iz domaćih resursa. Na taj način zadržava se novac u našoj zemlji, čime se stvaraju uslovi za podsticanje razvoja privrede i povećanje standarda. Prema rečima pokrajiske sekretarke za energetiku, efekti ne mogu biti vidljivi brzo, ali na taj način se postavljaju temelji stabilnom razvoju našeg regiona. Poljoprivreda i stočarstvo su dve osnovne delatnosti, koje su sada u veoma lošoj situaciji, ali određenim merama kroz energetiku, moguće je podići profitabilnost svake farme, čime će se omogućiti unapređenje i dalji razvoj poljorpivredne delatnosti u Vojvodini.
Prema njenim rečima, veoma je važno istaći da je postignut uspeh, nakon niza radnih sastanaka sa proizvođačima peleta i nakon podnošenja objedinjenog zahteva nadležnim organima 20. oktobra 2013. godine, da se domaći agropelet izvozi u zemlje evropske zajednice kao energent. Evropska komisija je donela odluku da se naša zemlja već od naredne godine nađe na listi zemalja kojima je dozvoljen izvoz u zemlje EU. Takva odluka predstavlja veliki pozitivan pomak u razvoju ove industrijske grane u našem regionu.
Ovaj uspeh je rezultat dobre komunikacije Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine sa proizvođačima peleta, a dobra organizacija je uvek preduslov u rešavanju i najvećih problema, koji nisu rešavani duži niz godina. Sekretarijat će i dalje preduzimati aktivnosti i mere kojima će pomagati razvoj privrede, kao i mere i aktivnosti usmerene ka ukupnom razvoju našeg regiona, rekla je Nataša Pavićević- Bajić.
Profesor dr Miladin Brkić je, između ostalog, istakao da je najveći problem prikupljanje i prodaja biomase. Profesor dr Miladin Ševarlić je naglasio da je energetika oblast koja je zajedno sa hranom i saobraćajem u fokusu privrednog razvoja Republike Srbije, posebno kada je reč o segmentu energije iz biomase, u čemu Vojvodina drži primat u odnosu na druge delove Srbije.
Svi proizvođači i potrošači energije moraju zajedno rešavati probleme, a najveći problem je snabdevanje tržišta energentima, istakao je prof. dr Ševarlić. On je dodao da se problemi ogledaju i u fluktuaciji cena energenata, te zaštiti životne okoline.
U Vojvodini su poljoprivredni proizvođači spremniji da proizvedu energiju iz biomase više nego u drugim područjima naše zemlje, pre svega zbog činjenice da se ovde nalaze najveće agrobiznis kompanije i solidan broj poljoprivrednih gazdinstava, rekao je prof. Ševarlić.
Predstavnici banaka su zaključili da je veoma važna podrška ovih institucija projektima u oblsti energetike, kao i projektima iz oblasti poljoprivrede i agrobiznisa, jer je to jedan od načina da se prate i zahtevi i standardi EU, zbog čega su banke, svojim dugoročnim kreditnim linijama strateški partneri poljoprivrednim proizvođačima.