Ukoliko se to dogodi, vozači koji su tek položili bi mogli slobodno da voze i po inostranstvu, što je do sada bilo nemoguće.
Ako ste tek položili vozački ispit, verovatno vam slede dve godine probne dozvole, ograničenja i zabrana vožnje noću? Ipak, postoji mogućnost da probna vozačka dozvola postane prošlost.
Ukoliko se to dogodi, vozači koji su tek položili bi mogli slobodno da voze i po inostranstvu, što je do sada bilo nemoguće. Umesto vozačke dozvole za početnike, novi vozači bi odmah dobijali standardnu dozvolu, ali sa posebnim kodom. Šta to znači i koje nas još izmene očekuju?Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja donosi ozbiljne promene – od trajnog oduzimanja vozila, pametnih kamera koje automatski pišu kazne, do nulte tolerancije na alkohol. Ipak, građane najviše zanima do kakvih će promena doći kada je u pitanju probna vozačka dozvola.
Šta kažu građani:"Pa kao neko ko ima ćerku koja je skoro položila mislim da je to ispravna odluka i da treba mladima omogućiti što lakše i što brže doći do nekih stvari i omogućiti im da mogu da voze i preko i kod nas, naravno uz zakonska ograničenja koja su ispravna i pravilna".
"Mislim da je to u redu, a za vožnju u inostranstvu opet smatram da je potrebno neki period da se prvo vozi u Beogradu i Srbiji pa tek onda da se pređe u inostranstvo".
"Iskreno, nisam baš za to jer mislim da bi trebalo malo vremena da se stekne iskustvo i samopouzdanje".
"Pa hvala Bogu, trebalo bi već jer nema smisla da neko ko nauči da vozi i kao ograničavaju ga nešto i smaraju ga. Biće to dobro".
Važeći zakon o bezbednosti saobraćaja iz 2009. godine do sada je promenjen čak 18 puta, a sada se piše potpuno novi. Plan je da se do aprila završi nacrt, nakon čega sledi javna rasprava. Iz MUP-a kažu da će to biti jedan od najvećih zakona u srpskom pravosuđu,cilj je da bude realan, primenjiv i u skladu sa evropskim standardima.
"Želimo da probnu zamenismo sa klasičnom vozačkom dozvolom koja će imati kod".
Automobil vozača sa probnom vozačkom dozvolom mora da ima nalepnicu "P" sa prednje i zadnje strane, i ta zakonska regulativa donošenjem novog zakona ostala bi najverovatnije u upotrebi.
Do promene će ipak možda doći kada je u pitanju snaga motora. Do sada je početnicima bilo dozvoljeno da voze automobile sa motorom jačine do 80 kilovata. Ubuduće bi moglo da se desi da takvo ograničenje ne postoji.
Za takvu promenu su delom zaslužna i električna vozila i hibridi koji se sve više kupuju u Srbiji, a snaga njihovih motora je nešto veća.
"Želimo da sva ta, da kažemo ograničenja preispitamo. Želimo da napravimo neke pogodnosti za mlade vozače i van naše zemlje".
Iz MUP-a poručuju da građani mogu da dostave svoje sugestije i predloge na zvaničnu mejl adresu (zbs.predlozi@mup.gov.rs), kako bi zakon bio što primenjiviji u praksi.