Država izdaje poslovni prostor i po deset puta nižoj ceni od tržišne

Bez autora
Jul 14 2010

U glavnom gradu, država je vlasnik više od pet hiljada lokala, koje na eksluzivnim lokacijama i u strogom centru, izdaje za čak deset puta nižu cenu od tržišne. Ako uđete u prodavnicu u Knez Mihajlovoj, velika je verovatnoća da će to biti lokal jednog od trojice biznismena - Miroslava Miškovića (Delta), Milije Babovića (Fasion company) ili poslanika Nove Srbije Mladena Grujića (Srbijateks). Jedan od načina na koji su dolazili do državnih lokala je licitacija, na kojoj je početna cena retko prelazila početnih 954 dinara po metru kvadratnom. Međutim, do najvećeg broja privlačnih lokacija najčešće su dolazili kupovinom propalih društvenih preduzeća, koja su od ranije imala pravo zakupa. Napravi se aneks da, oni samo nastave na isti period trajanja ugovora ali se ne produžava tog dana nego se produžava do dana isteka ugovora prethodnika. Znači sa njima nije napravljen novi ugovor, nego su nastavili stari ugovor da koriste.

Država izdaje poslovni prostor i po deset puta nižoj ceni od tržišneU glavnom gradu, država je vlasnik više od pet hiljada lokala, koje na eksluzivnim lokacijama i u strogom centru, izdaje za čak deset puta nižu cenu od tržišne.

Ako uđete u prodavnicu u Knez Mihajlovoj, velika je verovatnoća da će to biti lokal jednog od trojice biznismena - Miroslava Miškovića (Delta), Milije Babovića (Fasion company) ili poslanika Nove Srbije Mladena Grujića (Srbijateks).

Jedan od načina na koji su dolazili do državnih lokala je licitacija, na kojoj je početna cena retko prelazila početnih 954 dinara po metru kvadratnom. Međutim, do najvećeg broja privlačnih lokacija najčešće su dolazili kupovinom propalih društvenih preduzeća, koja su od ranije imala pravo zakupa.

"Napravi se aneks da, oni samo nastave na isti period trajanja ugovora ali se ne produžava tog dana nego se produžava do dana isteka ugovora prethodnika. Znači sa njima nije napravljen novi ugovor, nego su nastavili stari ugovor da koriste", smatra Jelena Jevtović Karamata, direktorka JP "Poslovni prostor Stari Grad".

Tako je kompanija Delta pravo zakupa tri državna lokala u Knez Mihajlovoj stekla kupovinom Narodne radinosti. Grujić je u jedan broj lokala ušao kupovinom Srbijateksa. Ugovori o zakupu koje imala društvena preduzeća najčešće su sklopljeni na 20, 30 godina ili na neodređeno.

Ako korisnici uredno plaćaju zakup, država nema načina da raskine ugovore. Ono što nije jasno zašto država, odnosno Opština Stari grad, u najprometnijoj trgovinskoj ulici u Beogradu ne uskladi cene svojih lokala sa tržišnim.

Prodavci koji rentu plaćaju privatnim vlasnicima lokala u Knez Mihajlovoj nisu želeli da govore u kameru, ali su nezvanično da mesečno plaćaju od 100 do 150 evra po kvadratu. Dakle, oni koji koriste državne lokale poput Miškovića, Babovića, Grujića, plaćajuju bar deset puta manje državi nego što plaćaju prodavci koji prostor iznajmljuju od privatnika.

"Razlog što nam se čini da je na nekom mestu niska cena može da bude i posledica da je ugovor već neko vreme na snazi, a u vreme zaključenja ugovora je to bila realna tržišna cena. Vremenskim protokom došlo je do toga da ona u jednom trenutku izgleda nerealno", kaže Srboljub Panić iz Direkcije za imovinu Republike Srbije.

Sam Mišković, kako saznaje B92, pet puta više naplaćuje zakup u tržnom centru Delta city nego što plaća državi u Knez Mihajlovoj. Prema saznanjima B92, cena metra kvadratnog u Delta Citiju mesečno iznosi 55 evra za manje lokale.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik