Finansijski sektor u Srbiji je u negativnoj fazi i loše je to što su se banke okrenule finansiranju države. Zaduženje Srbije kod banaka na kraju 2008. godine bilo je od deset do 20 milijardi dinara, dok je u maju ove godine bilo 150 milijardi. Problem su i kurs dinara i mogućost da u roku od godinu dana bude ugrožen opstanak desetak banaka čije učešće na tržištu je od 0,5 do jedan odsto. Finansijski sektor samo sa odloženim dejstvom deli sudbinu realnog sektora. Odgovor za izlazak iz krize je okretanje proizvodnji i izvozu i smanjenje javne potrošnje. Ni privrednici nisu promenili poslovnu politiku, jer i dalje računaju na uvoz i lobiraju da kurs dinara ostane na sadašnjem niovu, a oni koji najavljuju investicije, planiraju tržne centre.
Finansijski sektor u Srbiji je u negativnoj fazi i loše je to što su se banke okrenule finansiranju države, kazao je ekonomista Zoran Jeremić.
Kako je kazao, zaduženje Srbije kod banaka na kraju 2008. godine bilo je od deset do 20 milijardi dinara, dok je u maju ove godine bilo 150 milijardi.
- Problem su i kurs dinara i mogućost da u roku od godinu dana bude ugrožen opstanak desetak banaka čije učešće na tržištu je od 0,5 do jedan odsto - kazao je on i ocenio da će privreda pre izaći iz krize nego banke.
- Finansijski sektor samo sa odloženim dejstvom deli sudbinu realnog sektora. Odgovor za izlazak iz krize je okretanje proizvodnji i izvozu i smanjenje javne potrošnje - naveo je Jeremić i ocenio da je dobro što je taj model prihvaćen, ali da se ne vidi promena u potezima izvršne vlasti.
Jeremić je ocenio da ni privrednici nisu promenili poslovnu politiku, jer i dalje računaju na uvoz i lobiraju da kurs dinara ostane na sadašnjem niovu, a oni koji najavljuju investicije, planiraju tržne centre.
- Potreban je ozbljan program u kojem će se videti promena poslovne filozofije i države i privrednika i to je indirektno vezano za finansijski sektor koji počiva na privredi - kazao je on.