Građani se zadužuju kako bi preživjeli, ugrijali se i ljetovali

Bez autora
Nov 24 2024

Ukupni iznos plasiranih kredita kod mikrokreditnih organizacija za pola godine iznosio je 1,35 milijardi KM i veći je za 195,2 miliona KM ili 16,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Prema podacima Centralne banke BiH, u poređenju sa stanjem na kraju 2023. godine, mikrokreditni portfolio bilježi rast od 103,6 miliona KM ili 8,3%.

"Posmatrajući sektorsku strukturu plasiranih kredita, dominantno je učešće mikrokredita odobrenih fizičkim licima u visini od 97,3%, a preostalih 2,7% se odnosi na mikrokredite odobrene pravnim licima", piše u podacima Centralne banke BiH.

Navodi se da su osnovni izvor sredstava mikrokreditnih organizacija obaveze po uzetim kreditima koje su na polugodištu 2024. godine iznosile 872,5 miliona KM ili 53,1% ukupne pasive i veće su u odnosu na kraj 2023. godine za 103,6 miliona KM ili 13,4%.

"U odnosu na kraj polugodišta 2023. godine veće su za 149 miliona KM ili 20,5%. Ukupni kapital mikrokreditnih organizacija na polugodištu 2024. godine iznosi 576,3 miliona KM ili 35% ukupne pasive i manji je za 6,6 miliona KM ili 1,1% u odnosu na kraj 2023. godine, dok je u poređenju sa stanjem na polugodištu 2023. godine veći za 35 miliona KM ili 6,5%", stoji u podacima.

Tako je bilansna suma mikrokreditnih organizacija na polugodištu 2024. godine iznosila 1,65 milijardi KM i veća je za 107,5 miliona KM ili 7% u odnosu na kraj 2023. godine.

"U odnosu na polugodište 2023. godine veća je za 209,2 miliona KM ili 14,5%. Od ukupne bilansne sume na mikrokreditne fondacije (MKF) se odnosi 678,3 miliona KM ili 41,2%, dok se na mikrokreditna društva (MKD) odnosi 968,7 miliona KM ili 58,8%", dodaje se u podacima.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne iz Travnika, kazao je da već nekoliko godina imamo trend rasta broja nenamjenskih kredita u bankama i kredita u mikrokreditnim organizacijama, posebno u jesenjim mjesecima, gdje se građani odlučuju za kratkoročne kredite bukvalno za preživljavanje zime.

"Iz godine u godinu spremanje djece u školu, finansiranje studija, nabavka ogreva i zimnice postaju sve teži i skuplji, a rast plata apsolutno ne prati rast cijena na tržištu niti troškova života. Umjetnost preživljavanja s ispotprosječnim platama ili penzijama često građane uvodi u začarane kreditne krugove gdje jedan kredit vraćaju drugim, a sve češće i kreditima koji se dižu u mikrokreditnim organizacijama. Brzina odobravanja sredstava i jednostavnost su ono što često građani više cijene od visine kamate, pa zato i ne čudi što su upravo mikrokreditne organizacije najbrže rastući dio finansijskog tržišta u BiH već nekoliko godina zaredom. I onda su iz godine u godinu građani sve siromašniji i siromašniji, a finansijske institucije sve bogatije i bogatije. A o zakonu o ličnom bankrotu u BiH ili nekim drugim načinima kako da se pomogne građanima koji polako upadaju u dužničko ropstvo još nema ni naznaka da će biti brzo na redu u skupštinskim ili parlamentarnim klupama", istakao je Arnautović za "Nezavisne novine".

Ekonomista Admir Čavalić smatra da je vjerovatno narušen životni standard građana zbog inflacije i skoka cijena osnovnih životnih namirnica u ovoj godini, te je uzrokovao potrebu za značajnijim mikrokreditiranjem.

"Kada gledamo strukturu korisnika tih kredita, uglavnom su to građani koji su marginalizirani u našem društvu i koji ne ispunjavaju neke formalne uslove ili nemaju vremena da čekaju da dobiju kredit od banke, ili ih banka ne poznaje kao potencijalnog klijenta. Kao alternativa i jedan vid socijalne podrške pokazuje se mikrokreditiranje, koje je daleko skuplje i nepovoljnije i nosi značajan rizik, ali jednostavno ako nemate alternativu to je jedino što možete dobiti", naglasio je Čavalić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik