Na posao u Srbiji najduže čeka stomatolog, prosečno pet godina i pet meseci, a najkraće specijalista plastične hirurgije koji radno mesto dobije za oko 73 dana. Među kandidatima sa fakultetskom diplomom na posao je, prema oktobarskim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, dugo čekao i profesor opštenarodne odbrane, čak 1.752 dana, ali i istoričari i sociolozi. Sa visokim obrazovanjem do posla su istovremeno brzo dolazili pedijatri, anesteziolozi i farmaceuti. Sa srednjom školom lako su se zapošljavali carinski tehničari i kozmetičari. Najteže je bilo tekstilcima, kožarima, ali i ekonomskim tehničarima, koji su na posao u proseku čekali oko 1.200 dana. Manje su bili traženi i trgovački, turistički, ugostiteljski i geološki tehničari, te medicinske sestre, daktilografi, aranžeri u trgovini, brodovođe, tehničari za lovstvo i ribolovstvo...
Na posao u Srbiji najduže čeka stomatolog, prosečno pet godina i pet meseci, a najkraće specijalista plastične hirurgije koji radno mesto dobije za oko 73 dana.
Među kandidatima sa fakultetskom diplomom na posao je, prema oktobarskim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, dugo čekao i profesor opštenarodne odbrane, čak 1.752 dana, ali i istoričari i sociolozi.
Sa visokim obrazovanjem do posla su istovremeno brzo dolazili pedijatri, anesteziolozi i farmaceuti.
Sa srednjom školom lako su se zapošljavali carinski tehničari i kozmetičari. Najteže je bilo tekstilcima, kožarima, ali i ekonomskim tehničarima, koji su na posao u proseku čekali oko 1.200 dana. Manje su bili traženi i trgovački, turistički, ugostiteljski i geološki tehničari, te medicinske sestre, daktilografi, aranžeri u trgovini, brodovođe, tehničari za lovstvo i ribolovstvo...
Maturanti gimnazije do posla u proseku stižu za 1.204, a ekonomski tehničari za 1.168 dana.
Stari zanati istovremeno izumiru. Poslodavci slabo traže jorgandžije, kišobrandžije, abadžije, kolare, bižutere, bačvare, bunardžije, kotlare-kazandžije, snovače, ćilimare.