Strani državljani lani su od domaćih trgovaca pazarili robu vrijednu 95,2 miliona KM, odnosno 14,1 milion KM više nego godinu ranije što je dokaz značajnijeg oporavka trgovine i povratka ino-kupaca kojima je BiH, uprkos poskupljenjima i dalje vrlo privlačna šoping destinacija.
Pazar komšija i drugih stranih šopingholičara u BiH bilježio je znatan pad u godinama tokom virusa korona, a iako i lani nije dostigao nivo prije pandemije, domaći trgovci imaju razloga za zadovoljstvo.
U Upravi za indirketno oporezivanje (UIO) BiH navode da je vrijednost kupljene robe i broj zahtjeva za povrat PDV-a krenuo uzlaznom putanjom od 2015. godine, a rekord je ostvaren tokom 2019. godine kada su strani državljani kupili robu vrijednu 135 miliona KM, za koju su tražili povrat PDV-a od skoro 20 miliona maraka.
Pozitivnu statistiku prekinula je pandemija te se u 2020. i 2021. godini iznos zahtijevanog povrata PDV-a spustio ispod deset miliona KM.
U UIO naglašavaju da je tokom 2024. godine stiglo ukupno 312.277 zahtjeva za povrat PDV-a te je po tom osnovu strancima odobren povrat u iznosu od 13,8 miliona maraka.
- Baš kao i prethodnih godina u BiH su najviše kupovali građani susjednih zemalja Srbije, Hrvatske i Crne Gore i to najčešće robu široke potrošnje, kao što su osnovne životne namirnice, stvari za kuću i tekstilne proizvode - rekli su u UIO BiH.
Pojasnili su da pravo na povrat PDV-a imaju fizička lica koja nemaju prebivalište u BiH te da zahtjev za povrat PDV-a podnose na obrascu PDV-SL-2, koji popunjava trgovac na zahtjev kupca. Ukupna vrijednost robe sa PDV-om iskazana na pomenutom obrascu trebalo bi da bude veća od 100 maraka.
- Klasični PDV SL 2 obrazac najčešće zahtijevaju strani državljani koji često dolaze u BiH, a povrat PDV-a mogu ostvariti prilikom narednog dolaska u istu prodavnicu, što mora biti u roku od tri mjeseca od dana izdavanja računa. Međutim, ukoliko se strani državljani u tom periodu ne planiraju vratiti u BiH povrat PDV-a mogu zatražiti na obrascu kompanije - posrednika za povrat PDV-a, a u BiH to je kompanija "U Shop tax free". U tom slučaju stranci povrat PDV-a dobijau direktno na svoje račune, bez obaveze da se ponovo vraćaju u našu zemlju - rekli su u UIO i dodali da bi bilo dobro da svaka trgovačka radnja u BiH ima potpisan ugovor sa kompanijom posrednikom, jer bi na taj način ino-kupcima mogli ponuditi sve načine povrata PDV-a što bi, kako tvrde, uticalo na povećanje prometa.
U Upravi su precizirali da se pravo na povrat PDV-a ne može ostvariti za iznesena mineralna ulja, alkoholna pića te duvan i duvanske prerađevine.
Da je stranaca sve više u domaćim prodavnicama tvrdi i predsjednica dobojskog Udruženja građana "ToPeeR" Snežana Šešlija.
- Rezultat je to donekle kompletne ekonomske krize koja se još u BiH, zbog inače niskog standarda, ne osjeti toliko koliko u zemljama okruženja. Cijene u našim marketima su poprilično povoljne za naše komšije i zaista se osjeti porast ino-kupaca, svi ih srećemo, pogotovo u pograničnim mjestima. Prelaz preko granice je vrlo jednostavan i čini mi se da građani Hrvatske prednjače, bar je tako kod nas u Doboju. Otvaranjem novih tržnih centara Hrvati sve češće svraćaju kod nas - rekla je Šešlija.