Cene upisivanja u knjige divlje građenih objekata, po Zakonu o legalizaciji donetom na predlog ministra građevine Velimira Ilića, variraće od grada do grada. Legalizacija kuće od stotinak kvadrata u trećoj zoni u Beogradu koštaće blizu milion dinara. Ne očekujem veliki odziv jer građani nemaju novca. Ipak, verujem da će ovu mogućnost iskoristiti bar trećina od oko 1,3 miliona vlasnika nelegalnih objekata. To bi bio sjajan rezultat, kaže ministar Ilić. On dodaje da je za one, koji neće da prodaju kuću ili stan, dovoljno da se upišu u katastar, što košta oko 100 evra. Nijedan veći grad još nije doneo odluku o visini takse za uređenje građevinskog zemljišta, zbog toga ni Ministarstvo građevine nije izvelo računicu. Zakon je dao rok od tri meseca opštinama da odluče o nadoknadi.
Cene upisivanja u knjige divlje građenih objekata, po Zakonu o legalizaciji donetom na predlog ministra građevine Velimira Ilića, variraće od grada do grada. Legalizacija kuće od stotinak kvadrata u trećoj zoni u Beogradu koštaće blizu milion dinara.
- Ne očekujem veliki odziv jer građani nemaju novca. Ipak, verujem da će ovu mogućnost iskoristiti bar trećina od oko 1,3 miliona vlasnika nelegalnih objekata. To bi bio sjajan rezultat - kaže ministar Ilić za „Blic“ i dodaje da je za one, koji neće da prodaju kuću ili stan, dovoljno da se upišu u katastar, što košta oko 100 evra.
Nijedan veći grad još nije doneo odluku o visini takse za uređenje građevinskog zemljišta, zbog toga ni Ministarstvo građevine nije izvelo računicu.
- Zakon je dao rok od tri meseca opštinama da odluče o nadoknadi. Do tada je teško praviti procenu - kaže Aleksandra Damnjanović, pomoćnica ministra građevine.
Imajući u vidu odluku Ustavnog suda, taksa neće biti manja od one u legalnom postupku. Vlasnici kuća u Beogradu u trećoj zoni tokom legalizacije platiće najmanje 7.000 dinara po kvadratu za naknadu za uređenje građevinskog zemljišta. U Sokobanji je cena oko 3.000 dinara po kvadratu.