Delegati u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) usvojili su u četvrtak Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini, čime je neradna nedjelja u trgovinama postala realnost.
Inače, ovaj zakon su delegati usvojili sa 55 glasova "za", a jednim protiv, dok je suzdržanih bilo troje.
Nakon što zakon bude objavljen u "Službenom glasniku FBiH", za osam dana on stupa na snagu.
"Trgovci su dužni rad i poslovanje uskladiti sa zakonom u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu", piše, između ostalog, u usvojenom Zakonu o unutrašnjoj trgovini FBiH.
Tako se ovim zakonom uređuju uslovi i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga te oblici trgovine, kao i način formiranja i isticanja cijena.
"Zakonom je definisana zabrana rada trgovina i marketa nedjeljom, odnosno naznačeno je da nedjeljom i u dane praznika mogu raditi cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta. Zabrana rada nedjeljom ne odnosi se na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobuskih stanica, aerodroma, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijalizirane prodavnice vezane za prodaju na grobljima. Neradna nedjelja se ne primjenjuje na dragstore, čije radno vrijeme je 24 sata svaki dan", navodi se u zakonu.
Vlada Federacije BiH uvrstila je amandman u ovaj zakon koji omogućava opštinama i gradovima da zatraže izuzeće od primjene članova zakona koji se odnose na neradnu nedjelju.
Iz Udruženja poslodavaca Federacije BiH saopštili su da su zadovoljni načinom pripreme i usaglašavanja ovog zakona.
"Iako je najviše interesa u javnosti izazvala odredba koja prodajne objekte nedjeljom proglašava zatvorenim, Udruženje poslodavaca FBiH ističe značaj i drugih odredaba Zakona koje se fokusiraju na modernizaciju i usklađivanje trgovinske oblasti s evropskim i drugim standardima. Ovo uključuje precizno definisanje pojma trgovca i trgovačke djelatnosti, obaveze trgovaca, uvođenje savremenih klasifikacija i nomenklature, detaljno uređenje internet prodaje te načine formiranja i isticanja maloprodajnih cijena, kao i regulaciju inspekcijskog nadzora i postupanje inspektora", kazali su iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Oglasili su se i iz Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH i poručili da će, prvi put nakon više decenija, radnici i radnice u trgovini u FBiH slaviti novogodišnje praznike.
"Prvi put u novijoj historiji BiH, trgovci u FBiH mogu planirati svoje vikende, radovati se kad praznik pada u ponedjeljak i sve ono što su dosad samo mogle njihove kolegice i kolege u javnom sektoru.
Onima koji su dali sve od sebe da 'padnemo' u ovoj borbi i koji i dalje 'navijaju' protiv, od srca želimo da nedjeljom budu prepoznati na nekim izletištima, u parkovima ili na šetalištima i srdačno pozdravljani od strane nasmijanih radnica i njihovih porodica. Vrijeme je da se mijenja Zakon o radu", naveli su iz Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH.
Ipak, Admir Čavalić, ekonomista i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku u Parlamentu FBiH, rekao je nedavno za "Nezavisne novine" da ovo nije neradna nedjelja, jer se princip neradne nedjelje može uvesti preko Zakona o radu.
"Ako se pažljivo gleda novi Zakon o unutrašnjoj trgovini, onda je jasno da se ovo odnosi na zabranu rada ne radnika, već pojedinih trgovinskih objekata na području FBiH. Procjena je da će dva do četiri odsto radne snage osjetiti neku promjenu. Moje mišljenje je da je ovo rezultat direktnog lobiranja od strane velikih trgovinskih lanaca iz dva razloga. Prvi je nedostatak radne snage, a drugi je da dolazi veliki njemački trgovinski lanac 'Lidl', koji je spreman dodatno da plaća prekovremeni rad nedjeljom", objasnio je Čavalić.