Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Dragan Glamočić informisao je danas u Briselu zvaničnike u Evropskoj komisiji o tome da ove godine u usevima gajenim u Srbiji nema štetnog aflatoksina. Glamočić je nakon sastanka sa generalnim direktorom za poljoprivredu i ruralni razvoj Jeržijem Plevim i evropskim komesarom za zdravlje i potrošače Tonio Borgom, istakao da će propisima o gajenju i prometu genetski modifikovanih proizvoda (GMO) biti zaštićeno zdravlje potrošača i proizvodnja lekova. On je najavio da će Pravilnik o prisustvu aflatoksina u stočnoj hrani biti usaglašen sa standardima Evropske unije, nakon čega će isto biti učinjeno i sa Pravilnikom o kvalitetu mleka, sa prisustvom aflatoksina od 0,05 mikrograma po litru. Ministar je rekao da su zvaničnici EU potvrdili da Srbija u pregovorima o članstvu sa Unijom od 2015. godine može računati na između 60 i 80 miliona evra evropske pomoći za jačanje konkurentnosti poljoprivrede.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Dragan Glamočić informisao je danas u Briselu zvaničnike u Evropskoj komisiji o tome da ove godine u usevima gajenim u Srbiji nema štetnog aflatoksina.
Glamočić je nakon sastanka sa generalnim direktorom za poljoprivredu i ruralni razvoj Jeržijem Plevim i evropskim komesarom za zdravlje i potrošače Tonio Borgom, istakao da će propisima o gajenju i prometu genetski modifikovanih proizvoda (GMO) biti zaštićeno zdravlje potrošača i proizvodnja lekova.
On je najavio da će Pravilnik o prisustvu aflatoksina u stočnoj hrani biti usaglašen sa standardima Evropske unije, nakon čega će isto biti učinjeno i sa Pravilnikom o kvalitetu mleka, sa prisustvom aflatoksina od 0,05 mikrograma po litru.
Ministar je rekao da su zvaničnici EU potvrdili da Srbija u pregovorima o članstvu sa Unijom od 2015. godine može računati na između 60 i 80 miliona evra evropske pomoći za jačanje konkurentnosti poljoprivrede.
Glamočić je naveo da je zvaničnicima Evropske komisije obrazložio Zakon o genetski modifikovanim organizmima (GMO), koji će Srbija uskladiti sa regulativom EU, s obzirom na to da pomenuti dokument trenutno ne štiti potrošače u dovoljnoj meri.
On je naveo da se potrošači i tržište u Srbiji moraju zaštititi, tako da nema govora o tome da će se dozvoliti gajenje GMO, ali se promet mora uskladiti sa zakonodavstvom Unije.
Prema njegovim rečima, Srbija bi mogla da proizvodi meso i drugu hranu u kojoj ne bi bilo ni traga GMO, što bi bila velika prednost na tržištu Evropske unije.
Borg je povoljno ocenio mogućnosti Srbije u pregovorima o članstvu u EU u sektorima koji su u njegovoj nadležnosti.
On je potvrdio da će Evropska komisija pružiti Srbiji svu tehničku pomoć u pripremi projekata da bi se ispunili zahtevi EU, a poljoprivreda pripremila za konkurenciju.
Tokom sastanka je postignut dogovor o rešenju za izvoz sena i slame u peletima iz Srbije u EU, koji bi trebalo da počne u februaru naredne godine.
Takođe, potvrđeno je da Srbija može početi da dobija pomoć iz evropskih fondova za pripremu svoje poljoprivrede za ulazak u članstvo EU već krajem 2014. godine.