Početak prolećne setve za nekoliko važnih ratarskih kultura se bliži, najpre šećerne repe koja otvara sezonu, a ubrzo na red dolaze suncokret, soja i kukuruz koji je tradicionalno najzastupljeniji na vojvođanskim oranicama.
Kako prenose lokalni mediji, prolećna setva je uvek najobimnija, najzahtevnija i najskuplja, jer zahteva ozbiljnu pripremu.
Ratari kažu da je jako teška situacija ovog proleća i da će setva biti oko 20 odsto skuplja, najviše zbog poskupljenja azotnih đubriva. U odnosu na kraj prošle godine, urea je još krajem januara poskupela s 390 na 450 evra po toni, a ista situacija zabeležena je na celokupnom svetskom tržištu, što se odrazilo i na Srbiju. Ali stručnjaci su tada objasnili da ovo nije situacija koju smo imali tokom pandemije korone, kada je cena ove vrste đubriva dostigla 1.000 evra po toni.
Kako za „Politiku” objašnjavaju u „Eliksir grupi”, koja je najveći domaći proizvođač đubriva, na cenu ovih proizvoda utiče mnogo faktora. Deo sirovina koje su potrebne za proizvodnju se nabavlja na globalnom tržištu. Dodatno, faktori poput cene merkantile, likvidnosti tržišta, vremenskih prilika i neprilika umnogome opredeljuju cenu po kojoj je moguće prodati đubrivo.
– Na kraju, đubrivo stiže u naš region, ne samo iz Evrope već i iz Afrike i Azije gde su proizvodne cene niže. Proizvođači u Evropi su u nezavidnoj poziciji, uzimajući u obzir sve navedeno i moraju da se prilagode cenovnim nivoima koji preovladavaju, bez obzira na ostale faktore. U suprotnom, zaustavljaju svoje proizvodnje ili smanjuju kapacitete, što je trenutno čest slučaj u Evropi – ističu u ovoj kompaniji.
U Evropi su ova cenovna pomeranja u direktnoj vezi s gasnom krizom. Tamo je gas značajno skuplji nego u Rusiji, Americi i na Bliskom istoku i zbog toga redukuju proizvodnju. Mnoge njihove fabrike ili ne rade ili su smanjile proizvodnju. Te potrebe nadoknađuju uvozom đubriva iz Rusije, koji je porastao dva ili tri puta.Kada je reč o sirovini, cena gasa je uvek u fokusu zbog geopolitičkih dešavanja. Cena je trenutno na višem nivou u odnosu na isti period prethodne godine, štaviše, dosezala je i vrednosti koje smo beležili početkom 2023.
– To je jedan od razloga zašto je trenutno cena azotnih đubriva na visokom nivou. Takođe, to utiče i na NPK đubriva, čija je azotna komponenta u direktnoj korelaciji sa cenom gasa – objašnjavaju u „Eliksiru” i napominju da su najniže cene, u proteklih godinu dana, zabeležene prošle jeseni, a od tada beležimo konstantan rast cene i azotnih i NPK đubriva (kompleksno mineralno đubrivo koje sadrži tri osnovna elementa: azot, fosfor i kalijum), što je u skladu sa rastom cene energenata, pre svega, gasa i drugih sirovina. Trenutni nivoi cena su iznad nivoa koje smo imali prethodne godine u istom periodu. Domaće tržište nije izolovano od regionalnih i globalnih dešavanja, što znači da su i cene veoma slične onima koje vidimo u regionu. Primena azotnih đubriva, inače, traje do juna.
Kukuruz do 22 dinara, urea 485 evra
U protekloj nedelji zabeležena je povećana trgovina preko Produktne berze u Novom Sadu i u odnosu na prethodni period prometovano je 114 odsto više robe.
I dalje je najviše kupoprodaja bilo na tržištu kukuruza, a cene primarnih poljoprivrednih kultura zabeležile su rast. Kako se navodi u izveštaju, ponuda je bila nešto slabija u odnosu na tražnju, pri čemu su među kupcima bili i izvoznici. Berzanski ugovori zaključeni su u rasponu od 21,2 do 22 dinara za kilogram bez PDV-a u zavisnosti od analize na aflatoksin i pariteta.
U odnosu na prethodnu sedmicu, kada je prometovan kukuruz bez analize na aflatoksin, ovonedeljna srednja cena bila je viša za 2,36 odsto. Kao i protekle nedelje, kukuruz je ponovo bio primarna kultura u trgovanju, čineći 65 odsto ukupnog nedeljnog prometa. Na tržištu pšenice nije bilo većih aktivnosti. Interesovanje kupaca bilo je usmereno na pšenicu sa 11 do 11,5 odsto proteina, dok se u ponudi pretežno nalazila pšenica sa višim parametrima kvaliteta.Kada je reč o soji, bilo je vidno slabo interesovanja kupaca i prodavaca i zaključen je samo jedan berzanski ugovor. U odnosu na prethodnu sedmicu, cena je bila niža za 1,89 odsto, navode stručnjaci sa berze.
Kako se ističe, tržište đubriva bilo je aktivno i protekle nedelje, a najviše pažnje ponovo je bilo usmereno na ureu. Berzanski ugovori zaključeni su po ceni od 472 do 485 evra po toni, bez PDV-a.