Paprena provizija za podizanje keša

Bez autora
Jun 04 2010

Najskuplji način trošenja novca je podizanje gotovine kreditnim karticama sa bankomata. Provizija koju plaćate pri podizanju gotovine u banci koja nije matična iznosi i do 3,25% odsto od vrednosti transakcije. Najčešće banke zaračunavaju naknadu za podizanje keša koja kod pojedinih iznosi i do 300 dinara po transakciji. Najpovoljnije je korišćenje debitne kartice (trošiš koliko imaš na računu). Banke ne zaračunavaju naknadu za podizanje novca sa bankomata debitnom karticom čiji su one izdavalac. Ali, ako građanin to čini na bankomatu druge banke, tada mora da računa na trošak koji, u zavisnosti od vrste kartice, iznosi od jedan do dva odsto od transakcije, odnosno od 30 do 125 dinara. Ubedljivo najjeftinije je korišćenje domaće „dine“, ali se ona ne može upotrebiti u inostranstvu. Van granica Srbije, provizija za podizanje keša sa bankomata debitnom karticom iznosi od jedan do dva odsto, s tim da pojedine banke imaju fiksnu naknadu od pet evra.

Paprena provizija za podizanje kešaNajskuplji način trošenja novca je podizanje gotovine kreditnim karticama sa bankomata.

Provizija koju plaćate pri podizanju gotovine u banci koja nije matična iznosi i do 3,25% odsto od vrednosti transakcije.

Najčešće banke zaračunavaju naknadu za podizanje keša koja kod pojedinih iznosi i do 300 dinara po transakciji.

Najpovoljnije je korišćenje debitne kartice (trošiš koliko imaš na računu). Banke ne zaračunavaju naknadu za podizanje novca sa bankomata debitnom karticom čiji su one izdavalac. Ali, ako građanin to čini na bankomatu druge banke, tada mora da računa na trošak koji, u zavisnosti od vrste kartice, iznosi od jedan do dva odsto od transakcije, odnosno od 30 do 125 dinara.

Ubedljivo najjeftinije je korišćenje domaće „dine“, ali se ona ne može upotrebiti u inostranstvu. Van granica Srbije, provizija za podizanje keša sa bankomata debitnom karticom iznosi od jedan do dva odsto, s tim da pojedine banke imaju fiksnu naknadu od pet evra.

Inače, u inostranstvu bezgotovinski se mogu obaviti plaćanja karticama iz sistema „Viza“, „Master“, Maestro“, „Amerikan ekspres“, „Dajners“.

Pojedine banke ne naplaćuju provizije za podizanje gotovine u inostranstvu debitnom karticom, poput „Erste banke“, „Unikredit“ i „Hipo Alpe-Adrija banke“.

Najskuplje je ipak podizanje gotovine kreditnim karticama. Kod matičnih banaka provizija iznosi od tri evra, a minimum od 40 do 300 dinara, dok kada se to čini na bankomatima kod ostalih banaka naknada je od jedan do 3,25 odsto, odnosno minimum od 50 dinara pa i do 300 dinara.

Prema poslednjim podacima NBS, u prvom kvartalu ove godine, prosečan iznos transakcije po debitnim karticama iznosio je 3.619 dinara, dok na kreditnim 2.910 dinara.

Za razliku od debitnih, primetan je pad prosečnog iznosa transakcija za kreditne kartice u odnosu na 2005, 2006, 2007, 2008. i 2009. godinu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik