Od četiri flaše vina koje se u toku jedne godine popiju u Srbiji, tri potiču iz uvoza. Srbija ima dozvolu - kontigent za izvoz 63.000 hektolitara vina u Evropsku uniju, ali od toga veoma malo koristi. Da bi obnovili srpsko vinogradarstvo sad se uz pomoć Minstarstva za poljoprivredu Vlade Srbije čine napori u podizvanju novih zasada vinograda. To je dugotrajan posao i proces da bi se vratili gde smo nekada bili po proizvodnji i potrošnji vina u regionu, ali i u svetu. Krajem maja prošle godine Vlada Srbije je donela Zakon o vinu, a sada je u toku donošenja niza podzakonskih akata. U toku je reforma vinskog sektora i u Evropskoj uniji i osnovu vinarstva u njoj, ali i u Srbiji preuzima veliki broj malih porodičnih vinarija. Da bi se obnovilo vinogroje u Srbiji onima koji žele da podižu nove zaasade daju se subvencije pa će za njih do 2010. godine biti potrošeno oko 1,3 miliona evra. Ministarstvo poljoprivrede Vlade Srbije će i sa 50 posto, a u iznosu do tri miliona dinara, podržavati i podizanje novih vinograda u Srbiji.
Od četiri flaše vina koje se u toku jedne godine popiju u Srbiji, tri potiču iz uvoza. Srbija ima dozvolu - kontigent za izvoz 63.000 hektolitara vina u Evropsku uniju, ali od toga veoma malo koristi.
Da bi obnovili srpsko vinogradarstvo sad se uz pomoć Minstarstva za poljoprivredu Vlade Srbije čine napori u podizvanju novih zasada vinograda. To je dugotrajan posao i proces da bi se vratili gde smo nekada bili po proizvodnji i potrošnji vina u regionu, ali i u svetu.
Krajem maja prošle godine Vlada Srbije je donela Zakon o vinu, a sada je u toku donošenja niza podzakonskih akata.
U toku je reforma vinskog sektora i u Evropskoj uniji i osnovu vinarstva u njoj, ali i u Srbiji preuzima veliki broj malih porodičnih vinarija.
Da bi se obnovilo vinogroje u Srbiji, onima koji žele da podižu nove zasade daju se subvencije pa će za njih do 2010. godine biti potrošeno oko 1,3 miliona evra. Ministarstvo poljoprivrede Vlade Srbije će i sa 50 posto, a u iznosu do tri miliona dinara, podržavati i podizanje novih vinograda u Srbiji.
Budući pravilnik daje novu klasifikaciju vina sa i bez geografskog porekla. Takođe, biće uvedene i evidencione markice za obeležavanje vina sa geografskim poreklom, što treba da omogući lakše snalaženje za potrošače prilikom kupovine i izbora željenog proizvoda.
Novim Zakonom o vinu utvrđuju se granice i nazivi vinogradarskih proizvodnih područja, dozvoljene i preporučene sorte, maksimalni prinosi i druge karakteristike vezane za proizvodnju grožđa i vina u tim područjima. Izrada rejonizacije na osnovu korišćenja svih potrebnih meteoroloških, klimatskih, zemljišnih i drugih neophodnih parametara i istraživanja sprovodi se u okviru Twinning projekta, čiji se početak implementacije očekuje početkom 2011. godine, a završetak krajem 2012. godine.
U Srbiji danas ima samo 25.000 hektara vinograda, a sedamdesetih godina prošlog veka bilo ih je čak 150.000 hektara.