Šljiva požegača pred nestajanjem

Bez autora
Nov 17 2024

Mnogi naučnici smatraju da su baš klimatske promene razlog što su pojedine stare sorte voća na putu ka nestajanju ili su potpuno nestale sa nekog područja.

„Prva asocijacija kada se priča o nestajanju, to je svima dobro poznata sorta šljive madžarka ili požegača, ali ne samo zbog klimatskih promena nego i zbog bolesti šarke šljive”, kaže Aleksandar Leposavić iz čačanskog Instituta za voćarstvo.

On voćarima savetuje da ove jeseni nastave da sade tradicionalne sorte. „Treba saditi šljive, jabuke, trešnje, višnje, uz malu modifikaciju i da se po mogućstvu obezbedi voda za zalivanje. Sve češće se naši proizvođači odlučuju za postavljanje protivgradnih mreža i mreža za zasenu”, istakao je Leposavić, a prenosi portal „Agronjuz”.

Govoreći ranije za „Politiku” o starim sortama voća koje izumiru, profesor Zoran Keserović s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu objasnio je da se stalno ide na stvaranje pre svega sorti koje imaju bolja organoleptička svojstva u odnosu na stare sorte ili na bolesti štetočina, posebno kod jabuka koje su voćna vrsta koja se najviše tretira. Mnogi stare sorte se i čuvaju. U Evropi, recimo, u Holandiji dosta se i dalje gaji i izuzetno stara sorta jabuka boskopka ili, kako se kod nas zove, užička kožara, koja dosta dobre rezultate ima u Arilju, Ivanjici, Požegi, Užicu. Kako je rekao, još ponegde ima i budimke koja je jedna od najboljih sorti za proizvodnju koncentrata od jabuke.

Predlog stručnjaka jeste i da autohtone sorte, koje su otpornije na važnije bolesti i štetočine, imaju prednost kod podizanja na amaterskim zasadima, okućnicama, vikendicama, manastirskim i školskim imanjima. Kako kaže, na taj način bismo sačuvali te sorte, a plodovi, koje retko ko prska, mogli bi da se koriste za proizvodnju sokova, kao što je to, na primer, tradicija u Nemačkoj.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik