Srbija ima značajne potencijale za efikasnije korišćenje energije

Bez autora
Nov 26 2013

Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas u Bukureštu da su izgradnja gasnih interkonekcija i interkonekcija u oblasti električne energije prioriteti razvoja energetike u Srbiji. Mihajlović je na biznis forumu u okviru samita premijera 16 zemalja istočne i centralne Evrope i premijera Kine rekla da je, s obzirom na stalni porast potrošnje energije ne samo u Srbiji, već i zemljama regiona, potrebno stvoriti uslove u kojima će biti moguće iskoristiti sve postojeće energetske potencijale, ali i obezbediti sigurnost snabdevanja diversifikacijom izvora i pravaca. Iako je srpska energetika među vodećima u regionu, nije lako obezbediti njen razvoj baziran na evropskoj politici i istovremeno na realnim mogućnostima. U slučaju Srbije to znači, pre svega, otvaranje i razvoj tržišta, povećanje energetske efikasnosti (9 odsto ušteda u finalnoj potrošnji energije do 2018. godine), povećanje učešća obnovljivih izvora energije na 27 odsto u 2020. godini u bruto finalnoj potrošnji, kao i usaglašavanje sa regulativom u oblasti životne sredine, ali uz obezbeđenje energetske bezbednosti.

Srbija ima značajne potencijale za efikasnije korišćenje energijeMinistar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas u Bukureštu da su izgradnja gasnih interkonekcija i interkonekcija u oblasti električne energije prioriteti razvoja energetike u Srbiji.

Mihajlović je na biznis forumu u okviru samita premijera 16 zemalja istočne i centralne Evrope i premijera Kine rekla da je, s obzirom na stalni porast potrošnje energije ne samo u Srbiji, već i zemljama regiona, potrebno stvoriti uslove u kojima će biti moguće iskoristiti sve postojeće energetske potencijale, ali i obezbediti sigurnost snabdevanja diversifikacijom izvora i pravaca.

Iako je srpska energetika među vodećima u regionu, nije lako obezbediti njen razvoj baziran na evropskoj politici i istovremeno na realnim mogućnostima, navela je ona.

Prema njenim rečima, u slučaju Srbije to znači, pre svega, otvaranje i razvoj tržišta, povećanje energetske efikasnosti (9 odsto ušteda u finalnoj potrošnji energije do 2018. godine), povećanje učešća obnovljivih izvora energije na 27 odsto u 2020. godini u bruto finalnoj potrošnji, kao i usaglašavanje sa regulativom u oblasti životne sredine, ali uz obezbeđenje energetske bezbednosti.

Mihajlović je istakla da je otvaranje i razvoj internog i regionalnog tržišta proces koji je već započet, a koji treba da omogući uspostavljanje funkcionisanja energetike na tržišnim osnovama i njeno bolje regionalno pozicioniranje.

Srbija ima značajne potencijale za kvalitetnije i ekonomski i energetski efikasnije korišćenje energije, ali oni nisu dovoljni za zadovoljenje celokupnih energetskih potreba, dodala je ona.

Geografski položaj Srbije, kao centralno pozicionirane u jugoistočnoj Evropi, kako je ukazala, čini da na neki način predstavlja Zapad Istoku i Istok Zapadu, i da u skladu s tim ekonomski razvoj bazira na uravnoteženoj saradnji, koristeći iskustva velikih zemalja Istoka, poput Kine, Indije i Rusije, a istovremeno nastavljajući svoj put ka EU.

Mihajlović je podsetila na to da je pridruživanje EU jedan od prioriteta naše zemlje, a poseban značaj ima članstvo u Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope (EZJE).

To nas, kako je dodala, usmerava u pravcu razvoja energetike koji će uvažiti zaštitu životne sredine, a posebnu pažnju posvetiti klimatskim promenama.

Naša ambicija je jasna – biti deo EU i u oblasti energetske politike pratiti njene ciljeve. Energetska strategija Energetske zajednice, koja je upravo i nastala na inicijativu Srbije, predstavlja taj link sa energetskom politikom EU, istakla je ona.

Mihajlović je poručila da je za razvoj srpske privrede neophodno da koristi sve raspoložive resurse, što podrazumeva i ugalj kao najznačajni energetski resurs, kao i vodu, ali na ekološki održivi način.

Ona je, takođe, podsetila i na činjenicu da je EPS prošle nedelje potpisao ugovor sa kineskom kompanijom CMEC za izgradnju novog bloka termoelektrane kapaciteta 350 megavata, kao i da je započeta gradnja deonice gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik