Čak i kad ste potpuno koncentrisani, može se dogoditi da zaboravite gde ste stali. Međutim, ukoliko mozgu šaljete zanimljive slike, lakše ćete moći da zadržite glavnu nit, kaže bečki psiholog Julija Umek i predlaže pet odgovarajućih vežbi. Smislite antonim, suprotnu reč. Uz ovu metodu definisan je i moderan pojam „out of the box“. Tako se mozgu postavi zadatak, da ne bi zaboravio misao, da reši pitanje: Šta nikako ne bih uradio? Mozak voli zadatke koji se rešavaju kroz igru. Na takvim zadacima se može dobro vežbati. Ko često vežba ne mora više da misli na postupak, funkcionisanje je mnogo lakše. Pravi primer za to je vožnja automobila. Sve funkcioniše tačno određenim redom, vozilo se startuje, zatim se kreće i o tome se više ne razmišlja. A priznaćete da na početku nije bilo tako. Da se glavna misao ne bi izgubila, može da se vežba tako da, na primer, pre nego što ispričate neku priču ili započnete posao, u svojoj glavi tačno napravite sliku šta će biti kada budete gotovi.
Čak i kad ste potpuno koncentrisani, može se dogoditi da zaboravite gde ste stali.
Međutim, ukoliko mozgu šaljete zanimljive slike, lakše ćete moći da zadržite glavnu nit, kaže bečki psiholog Julija Umek i predlaže pet odgovarajućih vežbi.
Osmisliti suprotnost
Smislite antonim, suprotnu reč. Uz ovu metodu definisan je i moderan pojam „out of the box“. Tako se mozgu postavi zadatak, da ne bi zaboravio misao, da reši pitanje: Šta nikako ne bih uradio?
Vežba je majka znanja
Mozak voli zadatke koji se rešavaju kroz igru. Na takvim zadacima se može dobro vežbati. Ko često vežba ne mora više da misli na postupak, funkcionisanje je mnogo lakše. Pravi primer za to je vožnja automobila. Sve funkcioniše tačno određenim redom, vozilo se startuje, zatim se kreće i o tome se više ne razmišlja. A priznaćete da na početku nije bilo tako.
Da se glavna misao ne bi izgubila, može da se vežba tako da, na primer, pre nego što ispričate neku priču ili započnete posao, u svojoj glavi tačno napravite sliku šta će biti kada budete gotovi.
Izbegavati crno-belo razmišljanje
Veoma nepovoljno za koncentraciju i kreativnost jeste razmišljanje kada postoje samo dve mogućnosti. Ko mozgu da nalog da traži više alternativa, proširuje svoj horizont, povećava svoje šanse i uči kako da ne izgubi glavnu nit.
Napraviti strukturu
Strukturisanje u govoru uz pomoć ruku, tj. prstiju, ukazujući na a, b, c ili prvo, drugo i treće, takođe pomaže. Ukoliko zamislite da su izrečene tačke povezane i pri tom gestikulišete, u sebi možete da prođete tačno tačku po tačku i da ne izgubite glavnu nit. Pri tom je važno da se završetak govora ili izlaganja prethodno odredi i dobro zapamti.