Zbog čega su potrebne privatne penzije?

Bez autora
Nov 24 2013

Sistem državnih penzija je u krizi i u najrazvijenijim zemljama, naročito evropskim. Zbog toga stručnjaci procenjuju da će ova decenija biti decenija ekspanzije privatnih penzijskih fondova. Uprkos opštoj krizi, takva težnja naslućuje se i kod nas. Broj onih koji uplaćuju za privatnu penziju blago raste, i premašio je 180.000 ljudi. Te uplate sve češće postaju teren šire međugeneracijske solidarnosti. Životno iskustvo i penzija koju prima već četvrtu deceniju, naveli su dedu Živojina da za svoj 100. rođendan, unuku časti sa 100.000 dinara, koje je uplatio na njen račun u privatnom penzijskom fondu. Sa skromnijim uplatama počeo je još pre pet godina.

Zbog čega su potrebne privatne penzije?Privatni penzijski fondovi su u ekspanziji, jer je sistem državnih penzija u krizi, ocenjuju pojedini stručnjaci. Broj ljudi koji uplaćuju za privatnu penziju kod nas je premašio 180.000. Uz uplatu od hiljadu dinara mesečno tokom 35 godina, penzija će iznositi 23.000 dinara mesečno.

Sistem državnih penzija je u krizi i u najrazvijenijim zemljama, naročito evropskim. Zbog toga stručnjaci procenjuju da će ova decenija biti decenija ekspanzije privatnih penzijskih fondova. Uprkos opštoj krizi, takva težnja naslućuje se i kod nas. Broj onih koji uplaćuju za privatnu penziju blago raste, i premašio je 180.000 ljudi. Te uplate sve češće postaju teren šire međugeneracijske solidarnosti.

Životno iskustvo i penzija koju prima već četvrtu deceniju, naveli su dedu Živojina da za svoj 100. rođendan, unuku časti sa 100.000 dinara, koje je uplatio na njen račun u privatnom penzijskom fondu. Sa skromnijim uplatama počeo je još pre pet godina.

"Nikada nisam bio bez štednje, a ovaj iznos koji sam dao nije izvađen iz levog ili desnog džepa, već se skupljalo mesecima i godinama. Taj novac je samo od moje penzije", kaže penzioner Živojin Jovanović.

Živojinova unuka, studentkinja prava Jovana Cvetković je pri kraju studija i još uvek nije zaposlena.

"Nadam se da ću se ubrzo po završetku studija zaposliti. Možda ću onda i ja sama nastaviti tu dedinu tradiciju kojom me je naučio, da štedim i odvajam za svoju budućnost", kaže Jovana.

Povereni novac, koji premašuje 18 miliona dinara, privatni penzijski fondovi za sada dobro ulažu. Ove godine prinos je premašio 12 odsto.

"U ovom trenutku najisplativije je ulagati u dinarske hartije od vrednosti, ali mi pratimo tržište svakodnevno i u mogućnosti smo da lociramo naša sredstva u zavisnosti od pokazatelja na tržištu kapitala", kaže Goran Jelisavac iz dobrovoljnog penzijskog fonda "Dunav".

Reforma državnih penzija nije održiva bez dobrog sistema privatnih fondova i zbog toga su razvijene zemlje u prednosti, smatraju stručnjaci.

"Jednostavnim pomeranjem godina života, uvođenjem kaznenih poena, ukidanjem beneficiranog radnog staža, mi nećemo imati efikasniji penzijski sistem. Stoga je neophodno razvijati dobrovoljne penzijske fondove", objašnjava direktorka "Rajfajzen" penzijskog fonda Snežana Ristanović.

Što se duže uplaćuje u fond, penzija je povoljnija, kažu u fondovima. Ako uplate od hiljadu dinara mesečno traju 35 godina, kada dođe vreme za penziju, ona će iznositi 23.000 dinara mesečno, ako se odlučite da je primate 15 godina što je prosečan rok kod nas. U Srbiji za sada ima oko 100 privatnih penzionera.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik