Vršilac dužnosti direktora Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije Slađan Velinov izjavio je danas da u Institutu za nuklearne nauke “Vinča” treba što pre rešiti pitanje radioaktivnog otpada kako bi situacija u toj oblasti bila po propisanim standardima. Bezbednost građana Srbije od nuklearnog zračenja je na zadovoljavajućem nivou, ali je neophodno što pre rešiti pitanje radioaktivnog otpada u Institutu “Vinča”, s obzirom na to da će taj proces biti sve skuplji i komplikovaniji što se duže čeka. Sanacija radioaktivnog otpada u tom institutu mora se odvijati u zadatim rokovima iz bezbednosnih razloga, ali i zbog sredstava koje Srbija naredne godine očekuje iz evropskih pretpristupnih fondova za te potrebe. Potrebna su velika sredstava za sređivanje stanja u “Vinči”, pri čemu se procenjuje da bi naša zemlja za te namene naredne godine iz evropskih fondova mogla da dobije više od 12 miliona evra.
Vršilac dužnosti direktora Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije Slađan Velinov izjavio je danas da u Institutu za nuklearne nauke “Vinča” treba što pre rešiti pitanje radioaktivnog otpada kako bi situacija u toj oblasti bila po propisanim standardima.
Velinov je na sastanku nacionalnih koordinatora za vezu sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (MAAE) regiona Evrope istakao da je bezbednost građana Srbije od nuklearnog zračenja na zadovoljavajućem nivou, ali da je neophodno što pre rešiti pitanje radioaktivnog otpada u Institutu “Vinča”, s obzirom na to da će taj proces biti sve skuplji i komplikovaniji što se duže čeka.
On je objasnio da se sanacija radioaktivnog otpada u tom institutu mora odvijati u zadatim rokovima iz bezbednosnih razloga, ali i zbog sredstava koje Srbija naredne godine očekuje iz evropskih pretpristupnih fondova za te potrebe.
Velinov je ukazao na to da su potrebna velika sredstava za sređivanje stanja u “Vinči”, pri čemu se procenjuje da bi naša zemlja za te namene naredne godine iz evropskih fondova mogla da dobije više od 12 miliona evra.
U “Vinči” je neophodno ubacivanje radioaktivnog otpada u sigurne hangare, naveo je on i dodao da je neophodna i dekomisija reaktora i čišćenje kompletnog otpada, koji mora da bude odložen na sigurno mesto.
Prema njegovim rečima, “Vinča” je godinama bila zapuštena i nije održavana kako treba, zbog čega je Srbiji potrebna pomoć da situaciju dovede u red.
Velinov je, govoreći o značaju današnjeg sastanka, ukazao na to da je cilj da se definišu nacionalni i regionalni prioriteti za saradnju u oblasti nuklearne bezbednosti i zaštite od jonizujućeg zračenja.
On je objasnio da će na osnovu tih prioriteta od MAAE biti zatražena finansijska i tehnička pomoć, i istakao da se Srbija bori za to da dobije što više projekata koji će biti realizovani kroz regionalnu i saradnju sa tom agencijom.
Takođe, kako je dodao, očekuje se da Srbija 2014. godine dobije pomoć i za projekte za lečenje raka i za obuku stručnjaka iz te oblasti.
Velinov je naglasio da su nacionalni prioriteti Srbije zbrinjavanje radioaktivnog otpada, odnosno sređivanje i sanacija stanja u “Vinči”, primena zračenja za lečenje ljudi, kao i razvoj regulatornog tela i inspekcijskih službi u toj oblasti.