Prevoznici u BiH u idućoj godini na raspolaganju će imati 1.806 CEMT dozvola koje su im neophodne za obavljanje međunarodnog transporta, a iako je to za 80 više u odnosu na ovu godinu, manje firme smatraju da su oštećene zbog kriterijuma dodjele.
Kako su istakli u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH, povećanje ukupnog broja dozvola za narednu godinu ogleda se u tome što će moći da učestvuju samo vozila EKO šest karakteristika, čiji koeficijent u obračunu bazne kvote ima veću vrijednost u odnosu na vozila EKO pet karakteristika.
Na adresu ovog ministarstva ove godine, kada je na raspolaganju bilo 1.726 dozvola, stiglo je, kažu, 475 zahtjeva prevoznika, dok ih je 456 dobilo zeleno svjetlo.
- Od ukupnog broja dozvola ove godine 200 njih se odnosilo na EKO pet karakteristike, dok je 1.526 bilo namijenjeno za EKO šest. CEMT dozvola je multilateralna dozvola na osnovu koje je dopušteno obavljanje međunarodnog prevoza tereta između država članica Međunarodnog transportnog foruma ili u tranzitu preko državne teritorije jedne ili više država članica ITF-a, vozilima koja su registrovana u jednoj od država članica ITF-a, na osnovu koje je dopušten neograničen broj vožnji u određenom periodu - objasnili su u ministarstvu.
Podsjetili su da je krajnji datum za preuzimanje CEMT dozvola za narednu godinu 15. januar.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić pozdravio je povećanje ovih dozvola, ističući da su ipak nemoguća misija za male prevoznike, sa dva-tri kamiona.
- BiH je jedina u regionu koja ima kategorizaciju. U zemljama u okruženju Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, prevoznik koji posjeduje jedan kamion koji zadovoljava standarde EU može i ima pravo da dobije jednu CEMT dozvolu. Kod nas prevoznik da bi dobio tu propusnicu mora imati najmanje pet kamiona sa “evro šest” motorom, što je van svake pameti - rekao je Grbić.
Dodao je da mali prevoznici u BiH sa jednim kamionom nisu u mogućnosti da dobiju CEMT dozvolu, nego, kako kaže, kupe mrvice iza velikih prevoznika.
- Radi se isključivo na dobrobit velikih kompanija, dok se malim prevoznicima na taj način nanosi direktna šteta, jer mogu imati tri, četiri potpuno nova kamiona, ali dozvolu neće dobiti - kazao je Grbić.
Vlasnik prevozničke firme “Aktros” iz Prnjavora Žare Brković smatra da te kvote ni izbliza nisu dovoljne da bi bili konkurenti na tržištu.
- Moja firma je za 2024. godinu konkurisala za 42 kamiona, a dobio sam 14 dozvola. Jedna dozvola ide na jedan kamion. Transport robe bi u ovom obimu bio gotovo nemoguć bez tih dozvola - kazao je Brković.
Odbijena vožnja
Nikola Grbić kaže da prevoznici koji ne ispunjavaju uslove za CEMT mogu da zatraže jednokratne dozvole, kojih, takođe, gotovo da nema, posebno kada je riječ o Austriji i Italiji.
- Imao sam ponudu da prevezem 400 tura peleta i briketa u Austriju. Naravno, nisam bio u mogućnosti da dobijem CEMT dozvolu koja pruža neograničen broj tura u toku godine pa sam pokušao da dođem do bilateralne, koja se odnosi na samo jednu vožnju. Dobio sam odgovor da mogu dobiti dvije-tri, zbog čega sam odmah odustao - kazao je Grbić.