Katarska avio-kompanija „Katar ervejz” mogla bi da postane strateški partner „Er Srbije”, najavio je nedavno predsednik države Aleksandar Vučić, tokom boravka u Dohi.
Većinski vlasnik našeg nacionalnog prevoznika Vlada Srbije nije se oglašavala ovim povodom, kao ni „Er Srbija”. Tako da se ne zna da li bi eventualno strateško partnerstvo podrazumevalo finansijsko ulaganje i srazmerno tome vlasnički udeo „Katar ervejza” ili bi to bio samo pristup velikom broju svetskih destinacija, odnosno kod-šer aranžman, koji „Er Srbija” i „Katar ervejz” već imaju potpisan, što omogućava srpskim putnicima da lakše stignu do Australije, Singapura, Sejšela….
Zbog čega „Er Srbija” traži strateškog partnera?
Prema preliminarnim rezultatima zajednička kompanija Vlade Srbije i „Etihada” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, „Er Srbija”, u 2022. je prvi put od izbijanja pandemije virusa korona imala pozitivan neto i operativni rezultat. Srpski avio-prevoznik ostvario je profit od 21 milion evra u 2022, i to bez državnih subvencija, saopšteno je nedavno iz kompanije. Dobar finansijski rezultat postignut je zahvaljujući efikasnom poslovanju i sprovedenim merama konsolidacije poslovanja tokom pandemije, velikom povećanju mreže destinacija i rastu obima saobraćaja od oko 60 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a po broju putnika je dostigla pretpandemijsku 2019.
Što se tiče vlasničke strukture Vlada Srbije je 2020. dokapitalizovala „Er Srbiju” sa 100 miliona evra, a potom 2022. sa 15,5 miliona. Vlada je na taj način povećala svoj udeo u kompaniji na 83,6 odsto, a udeo „Etihada” je smanjen na 16,4 procenta.
Urednik portala „Tango siks” i stručnjak za avio-industriju Petar Vojinović kaže da se posle smanjenja vlasničkog udela „Etihada” u „Er Srbiji”, posebno posle pandemije virusa korona, otvorila potreba da se osigura pouzdano poslovanje domaćeg avio-prevoznika. Strateško partnerstvo između dve kompanije moglo bi da vodi ka poslovnoj saradnji.– Bez obzira na to što je kompanija u jednoj godini profitabilna, poslovni model svih avio-prevoznika zahteva rezervu kapitala u svakom trenutku. Avio-biznis je zasnovan na kontrolama državnog ulaganja, koje nadzire Evropska unija, i naša država i avio-kompanija moraju da učestvuju u tim pravilima bez obzira na to što nismo članica Evropske unije. To znači da ako država pomogne prevoznika on novac mora da vrati u određenom vremenskom periodu – objašnjava Vojinović.
Za dugoročno poslovanje „Er Srbiji” je potreban dodatni kapital za širenje mreže kroz strateško partnerstvo koje ne može da pređe suvlasništvo od 49 odsto, zbog pravila Evropske komisije. Avio-kompanija u svakom trenutku mora da ima rezervu kapitala zbog nepredviđenih okolnosti, kao što je bila pandemija i da ulaže u razvoj mreže kako bi se borila sa konkurencijom, naglašava naš sagovornik.
„Er Srbija”, prema njegovim rečima, ima 80 destinacija na koje leti, a JAT je u svoje najbolje vreme imao 70.
– Pametno bi bilo da se pronađe partner koji bi u „Er Srbiju” uložio kapital. To bi za našeg avio-prevoznika značilo sigurnost. Ukoliko ne bude kapitala, što je na prilično dugom štapu, poslovna saradnja dve kompanije daje mogućnost „Er Srbiji” da dobije povoljnije uslove za letove ka Istoku. „Katar ervejs” nije potreban „Er Srbiji” zbog sticanja novih veština ili pomoći u upravljanju poslovima, što je bio prioritet kada je uspostavljeno partnerstvo sa „Etihadom” – navodi Vojinović.
„Er Srbija” i „Katar ervejz” su 1. februara ove godine potpisali kod-šer ugovor. Time je, omogućeno putnicima da jednostavnije putuju na više od 40 destinacija u okviru mreža srpskog i katarskog nacionalnog avio-prevoznika. Kao deo te saradnje, „Er Srbija” je stavila svoju oznaku na direktne letove „Katar ervejza” između Beograda i Dohe, kao i na letove za Baku, Brizbejn, Melburn, Sejšele, Singapur, Sidnej... i mnoge druge gradove. To u prevodu znači da „Er Srbija” može da prodaje karte na letovima „Katar ervejza”, to jest putnici preko „Er Srbije” mogu da kupe kartu za Beograd–Pert i putuju preko Dohe. „Katar ervejz” može da proda kartu iz Perta za Banjaluku, a putnici će sa jednom kartom obaviti tri leta i preko Beograda stići na odredište, što im pojednostavljuje putovanje.„Katar ervejz” važi za jednu od najboljih svetskih kompanija i veća je i bolje finansijski stoji od „Etihada”. To nije najveća kompanija, veličine je „Emirejtsa”, i u poređenju sa američkim ne ubraja se u velike kompanije, ali ima dobru uslugu i velike mogućnosti finansiranja.