Kupci danas u gotovo svakoj trećoj trgovini nabasaju na neki od proizvoda sa isteklim rokom trajanja. Neoprezni ili u žurbi, najčešće nalete na razne namaze, konzerve, margarine, pivo, kore, konditore, pa i suhomesnate proizvode kojima je davno prošao rok upotrebe. Potrošač ima pravo da vrati trgovcu takav proizvod (i zahteva vraćanje novca), ali treba sve i da prijavi inspekciji. Povećan je broj žalbi građana da trgovci prelepe cene i rok upotrebe na proizvodima. Toga ima i u malim i u velikim trgovinama. Posebno je teško pratiti puteve mesa kojem je istekao rok, jer nemamo povratnu informaciju kako je i gde završilo i da li je zaista uništeno. Inspektori tvrde da je sve pod kontrolom i da samo “poneki takav artikal može da se zatekne u prodaji”. Sveže meso se proverava još na liniji klanja i žig sa datumom je znak da je ispravno.
Kupci danas u gotovo svakoj trećoj trgovini nabasaju na neki od proizvoda sa isteklim rokom trajanja.
Neoprezni ili u žurbi, najčešće nalete na razne namaze, konzerve, margarine, pivo, kore, konditore, pa i suhomesnate proizvode kojima je davno prošao rok upotrebe.
Potrošač ima pravo da vrati trgovcu takav proizvod (i zahteva vraćanje novca), ali treba sve i da prijavi inspekciji.
- Povećan je broj žalbi građana da trgovci prelepe cene i rok upotrebe na proizvodima - kaže Vera Vida, predsednica Centra potrošača Srbije CEPS.
- Toga ima i u malim i u velikim trgovinama. Posebno je teško pratiti puteve mesa kojem je istekao rok, jer nemamo povratnu informaciju kako je i gde završilo i da li je zaista uništeno.
Inspektori tvrde da je sve pod kontrolom i da samo “poneki takav artikal može da se zatekne u prodaji”.
- Sveže meso se proverava još na liniji klanja i žig sa datumom je znak da je ispravno - objašnjavaju u veterinarskoj inspekciji.
- Rok suhomesnatih proizvoda se naznačava na deklaraciji, gde mora da stoji “upotrebljivo do...”.
Meso i proizvodi od mesa koji su neispravni i kojima je istekao rok uništavaju se po nalogu veterinarskog inspektora, odnosno šalju u kafilerije.
- Postoje dve specijalizovane kuće u Srbiji, jedna u Ćupriji, druga u Somboru, gde se na neškodljiv način uništava meso - objašnjava Zoran Mićović, direktor Uprave za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede.
Trgovci kažu da se o rokovima trajanja strogo vodi računa.
- Imamo ugovore sa kafilerijama i sveže meso kome je istekao rok šaljemo tamo da se uništi - kaže Vesna Žabić, pi-ar menadžer “Delta Maksija”.
- Kod ostalih roba sa isteklim rokom upotrebe, u ugovoru je precizirano da se vraća dobavljaču.