Izgradnja veletržnice počeće u martu sledeće godine na mestu sadašnje kvantaške pijace. Prostiraće se na 18,3 hektara, od čega se na trećini parcele već nalazi kvantaška pijaca. Beogradska veletržnica biće logistički centar izvoza, ali i uvoza voća, povrća i drugih proizvoda. U prvoj fazi radova, na 7 hektara biće izgrađena hala od 10.000 kvadrata u kojoj će se prodavati voće i povrće, kao i još dva objekta. U jednom na oko 5.000 kvadrata prodavaće se cveće, dok će drugi deo od 1.750 kvadrata biti namanjen za prodaju ribe. Ukupna vrednost prve faze radova iznosi oko 10 miliona evra bez taksi za uređenje građevinskog zemljišta. Novac za prvu fazu radova na izgradnji veletržnice, obezbediće JKP Gradske pijace. Grad Beograd će biti većinski vlasnik od 80 odsto, dok će preostali akcionari biti trgovci, proizvođačke zadruge i opštine koje imaju velike poljoprivredne proizvođače, a nemaju formirane zadruge. Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) biće angažovana kako bi lokalnim samoupravama ukazala na benefit od udela u vlasništvu veletržnica.
Izgradnja veletržnice počeće u martu sledeće godine na mestu sadašnje kvantaške pijace. Prostiraće se na 18,3 hektara, od čega se na trećini parcele već nalazi kvantaška pijaca.
- Beogradska veletržnica biće logistički centar izvoza, ali i uvoza voća, povrća i drugih proizvoda. U prvoj fazi radova, na 7 hektara biće izgrađena hala od 10.000 kvadrata u kojoj će se prodavati voće i povrće, kao i još dva objekta. U jednom na oko 5.000 kvadrata prodavaće se cveće, dok će drugi deo od 1.750 kvadrata biti namanjen za prodaju ribe. Ukupna vrednost prve faze radova iznosi oko 10 miliona evra bez taksi za uređenje građevinskog zemljišta. Novac za prvu fazu radova na izgradnji veletržnice, obezbediće JKP Gradske pijace“- kaže za Danas Dragan Pušara, direktor tog preduzeća.
Grad Beograd će biti većinski vlasnik od 80 odsto, dok će preostali akcionari biti trgovci, proizvođačke zadruge i opštine koje imaju velike poljoprivredne proizvođače, a nemaju formirane zadruge. Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) biće angažovana kako bi lokalnim samoupravama ukazala na benefit od udela u vlasništvu veletržnica.
- Najbolji primer kako treba da izgleda beogradska veletržnica, pokazuje primer veletržnice „Nađbani pjac“ u Budimpešti koja se prostire na 32,9 hektara i ima posebnu ulogu u snabdevanju Budimpešte i okolnih gradova. Ostvareni godišnji promet je oko 411.000 tona robe, a prihod, na godišnjem nivou je između tri i četiri miliona evra. Veletržnica daje mnogo bolje uslove proizvođačima, koji mogu kvalitetnije da skladište i pripremaju robu za prodaju. Kupci kupuju ekološki ispravniju, čistiju i svežiju robu koja je pod stalnim nadzorom i kontrolom - objašnjava Pušara.
Prema njegovim rečima, proizvođači će dobiti moderni logistički centar prodaje, gde će osim ponude proizvoda na domaćem tržištu, imati priliku i da robu izvoze. Postojanje jednog ovakvog centra za potrošače znači manja cena, veći izbor i bolji kvalitet.
- Kroz smanjenje sive ekonomije i povećane naplate taksi i poreza, Veletržnica Beograd će doprineti povećanju prihoda javnog sektora. Veletržnica Beograd će imati oko četiri puta bruto veći godišnji prihod od sadašnje Kvantaške pijace i do šest puta veći promet - smatra direktor JKP Gradske pijace.