Ukupna robna razmjena Republike Srpske sa inostranstvom za deset mjeseci ove godine dostigla je 2,6 milijardi evra, od čega se na izvoz odnosi 919 miliona, a na uvoz 1,69 milijardi maraka. Izvoz je u ovom periodu povećan za skoro 32, a uvoz za 13 odsto. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, spoljnotrgovinski deficit u ovoj godini iznosio je 1,5 milijardi maraka, a pokrivenost uvoza izvozom bila je 54,4 odsto. Izvoz je za deset mjeseci ove godine povećan za 31,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz povećan za 12,9 odsto. Najviše je izvezeno proizvoda prerađivačke industrije, električne energije i poljoprivrednih proizvoda, te u oblasti ribarstva, lova i šumarstva, te vađenja ruda i kamena. Najveći uvoz ostvaren je u prerađivačkoj industriji, vađenju ruda i kamena, te oblasti poljoprivrede, lova i šumarstva.
Ukupna robna razmjena Republike Srpske sa inostranstvom za deset mjeseci ove godine dostigla je 2,6 milijardi evra, od čega se na izvoz odnosi 919 miliona, a na uvoz 1,69 milijardi maraka.
Izvoz je u ovom periodu povećan za skoro 32, a uvoz za 13 odsto.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, spoljnotrgovinski deficit u ovoj godini iznosio je 1,5 milijardi maraka, a pokrivenost uvoza izvozom bila je 54,4 odsto.
- Izvoz je za deset mjeseci ove godine povećan za 31,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz povećan za 12,9 odsto - navedeno je u izvještaju Zavoda.
Najviše je izvezeno proizvoda prerađivačke industrije, električne energije i poljoprivrednih proizvoda, te u oblasti ribarstva, lova i šumarstva, te vađenja ruda i kamena.
- Najveći uvoz ostvaren je u prerađivačkoj industriji, vađenju ruda i kamena, te oblasti poljoprivrede, lova i šumarstva - navedeno je u izvještaju Zavoda za statistiku.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica smatra da je rast izvoza jasan znak poboljšanja stanja u privredi.
On dodaje da Republika Srpska ima mogućnost da poboljša proizvodnju, prije svega u agroindustriji, koja ima i najveće rezerve.
- Ovo je oblast koja bi dodatno mogla da poboljša strukturu izvoza Srpske. Rast izvoza je jako pozitivan pokazatelj i smatram da bi pravi uspjeh bio da se ovaj odnos pokrivenosti uvoza izvozom nastavi i iduće godine. Ovi rezultati su povoljniji u odnosu na bilo koju zemlju u okruženju - istakao je Vukmirica.
Najveće učešće u spoljnotrgovinskoj razmjeni sa Republikom Srpskom ima Srbija.
- Najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srpske su i Rusija, Italija, Hrvatska, Njemačka, Slovenija, Austrija i Švajcarska - navedeno je u izvještaju Zavoda.
Kada su u pitanju zemlje spoljnotrgovinski partneri RS, Vukmirica kaže da bi se trgovinska saradnja mogla znatno poboljšati sa Crnom Gorom.
- Oni su značajni potrošači poljoprivrednih proizvoda, a Republika Srpska može da učestvuje u snabdijevanju crnogorskog tržišta upravo sa ovim proizvodima - rekao je Vukmirica.
CEFTA
Kada se radi o spoljnotrgovinskoj razmjeni Republike Srpske sa zemljama CEFTA, za deset mjeseci ove godine uvoz je povećan za 14, a izvoz za 31 odsto u odnosu na isti period lani.