Opšte je poznato da su nameti na gorivo u Srbiji među najvišim ne samo u regionu, već i u čitavoj Evropi, ali malo je poznato koliko oni tačno iznose.
Upravo je zbog tih visokih nameta i cena dizela i benzina u Srbiji među najvišom u regionu, a neretko je gorivo kod nas skuplje nego u evropskim zemljama čije prosečne plate prelaze 2.000, pa i 3.000 evra.
Na primer, prema podacima sajta Global Petrol Prices, dizel u Srbiji je trenutno skuplji od onog koji se prodaje u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Grčkoj, Austriji, Švedskoj, Mađarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Španiji i mnogim drugim evropskim zemljama.
Trenutna cena dizela u Srbiji je 204 dinara po litru, a benzina 187 dinara po litru. Više od polovine ovog iznosa odlazi u državni budžet kroz namete.
Pored akciza u ukupnu maloprodajnu cenu goriva uračunate su i naknada za formiranje obaveznih rezervi, naknada za unapređenje energetske efikasnosti i PDV.
Akcize na gorivo poslednji put su uvećane 1. maja 2024. godine. Tada je akciza uvećana za 5,86 dinara po litru za dizel, za benzin 5,70 dinara po litru, a za TNG 4,45 dinara po litru.
Prema podacima Udruženja privatnih benzinskih pumpi u Srbiji dostavljenim Danasu, u ukupnoj ceni dizela iznos akcize je 69,12 dinara po litru, u benzinu 67,22 dinara po litru, a u tečnom naftnom gasu (TNG) 52,49 dinara po litru.
Kao što smo naveli, u ukupnu maloprodajnu cenu goriva uračunat je i PDV koji iznosi 20 odsto.
U dinarima, PDV u ceni dizela i benzina iznosi nešto više od 30 dinara po litru, tačnije na trenutne cene goriva on je 34 dinara po litru za dizel i 31 dinar za benzin, dok je za TNG oko 20 dinara po litru.
Naknada za obavezne rezerve i naknada za unapređenje energetske efikasnosti zajedno iznose nešto manje od tri dinara po litru.
Što znači da od 204 dinara po litru čak 106 dinara odlazi u državnu kasu (državni namet je skoro 52 odsto), a kod benzina od 187 dinara po litru na državne namete odlazi 101 dinara (državni namet je 54 odsto).
Srbija u poređenju sa Evropom
Kada se državni nameti u Srbiji, koji čine 52 odsto za dizel i 54 odsto za benzin, uporede sa nametima u drugim evropskim zemljama, može se zaključiti da je Srbija pri vrhu.
Ukoliko se pogledaju nameti na dizel, najviši nameti su u Velikoj Britaniji i Italiji gde iznose po 53 odsto, zatim u Irskoj, Francuskoj i Belgiji gde iznose po 52 odsto, a sa njima u rangu je i Srbija sa takođe 52 odsto. Pri vrhu je i Danska sa 49 odsto i Finska sa oko 48 odsto nameta u ukupnoj ceni dizela.
U Sloveniji i Rumuniji državni namet na dizel čini 46 odsto, u Hrvatskoj 44 odsto, u Mađarskoj i Nemačkoj po 43 odsto, dok je u Bugarskoj i Austriji po 41 odsto.
Najskuplji dizel u Evropi toči se u Danskoj i košta 223 dinara po litru, zatim u Holandiji gde košta 209 dinara po litru, a na trećem mestu je Belgija gde litar dizela košta 205 dinara. Cena dizela u Belgiji samo je za dinar skuplja nego u Srbiji, što pokazuje da je cena dizela u našoj zemlji pri vrhu u Evropi.
Najskuplji benzin u Evropi takođe je u Danskoj gde košta čak 238 dinara, zatim u Holandiji gde iznosi 231 dinar, a na trećem mestu je Grčka sa 216 dinara. U poređenju sa ovim cenama, cena benzina u Srbiji je dosta povoljnija i iznosi 187 dinara po litru.