Pijace Srbije: Sedamdeset hiljada prodavaca i preprodavaca

Bez autora
Nov 25 2010

Pijace u poslednjih pet godina učestvuju sa 35 do 38 odsto u ukupnom prometu poljoprivrednih proizvoda u Srbiji, što ih svrstava u red deletnosti od posebnog društvenog značaja. Poslovno udruženje "Pijace Srbije" osnovano je 2003. godine i da okuplja 22 najveće pijačne uprave u Srbiji. Pijačnom delatnošću u Srbiji bave se 154 pravna lica, koja upravljaju sa 408 pijaca i izdaju u zakup 52 hiljade tezgi. O tržišnoj, ali i socijalnoj funkciji pijaca govori i činjenica da za tezgama svakodnevno radi 70 hiljada ljudi, ali je veliki broj prodavaca robe u "sivoj zoni" i ne prodaje robu "iz prve ruke". Tradicija i "kupovina iz prve ruke" održala je pijace, uprkos otvaranju megamarketa. "Druga ruka i preprodaja" stvaraju probleme, koji su posledica socijalnih kretanja, što spada u resor inspekcijskih i drugih službi. Veoma je značajna međunarodna saradnja, koja je započela 30. septembra ove godine potpisivanjem protokola o saradnji "Pijaca Srbije" sa "Udrugom hrvatske tržnice", a nastavljena 18. i 19. oktobra u "Sava centru" u Beogradu, potpisivanjem Memoranduma o saradnji poslovnih udruženja pijaca Republike Srbije, Hrvatske, Mađarske, Makedonije i Federacije Bosne i Hercegovine.

Pijace Srbije: Sedamdeset hiljada prodavaca i preprodavacaPijace u poslednjih pet godina učestvuju sa 35 do 38 odsto u ukupnom prometu poljoprivrednih proizvoda u Srbiji, što ih svrstava u red deletnosti od posebnog društvenog značaja, ocenio je danas u Zrenjaninu predsednik Upravnog odbora Poslovnog udruženja "Pijace Srbije" Bela Bodrogi.

Govoreći o značaju te delatnosti, Bogrogi je na konferenciji za novinare podsetio da je to poslovno udruženje osnovano 2003. godine i da okuplja 22 najveće pijačne uprave u Srbiji.

On je predočio da se pijačnom delatnošću u Srbiji bave 154 pravna lica, koja upravljaju sa 408 pijaca i izdaju u zakup 52 hiljade tezgi.

O tržišnoj, ali i socijalnoj funkciji pijaca govori i činjenica da za tezgama svakodnevno radi 70 hiljada ljudi, ali je, kako je ukazano, veliki broj prodavaca robe u "sivoj zoni" i ne prodaje robu "iz prve ruke".

Izvršni direktor Poslovnog udruženja "Pijace Srbije" Sava Duvnjak govorio je upravo o tome da je tradicija i "kupovina iz prve ruke" održala pijace, uprkos otvaranju megamarketa.

On je  ocenio da "druga ruka i preprodaja" stvaraju probleme, koji su posledica socijalnih kretanja, što spada u resor inspekcijskih i drugih službi.

Duvnjak je ukazao i na značaj međunarodne saradnje, koja je započela  30. septembra ove godine potpisivanjem protokola o saradnji "Pijaca Srbije" sa "Udrugom hrvatske tržnice", a nastavljena 18. i 19. oktobra u "Sava centru" u Beogradu, potpisivanjem Memoranduma o saradnji  poslovnih udruženja pijaca Republike Srbije, Hrvatske, Mađarske, Makedonije i Federacije Bosne i Hercegovine.

Učesnici tog skupa, na kojem je osnovna tema bila bezbednost hrane na tržnicama i veletržnicama, potpisali su i Deklaraciju o umrežavanju, kako se podseća.

Čelnici Poslovnog udruženja "Pijace Srbije" saopštili su da Javno komunalno preuzeće "Subotičke pijace" i lokalna samouprava tog grada učestvuju u projektu prekogranične saradnje sa županijom Segedin u Mađarskoj.

To je, kako je istaknuto na današnjem skupu, putokaz za učešće i drugih pijačnih preduzeća u projektima prekogranične saradnje, koji se finansiraju iz predpristupnih fondova Evropske Unije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik