Boljem izvoznom zbiru naših firmi u Rusiji doprineće šest srpskih mlekara i šest klanica, koje su nedavno dobile sertifikat koji im otvara vrata ruskog tržišta. Tokom 2010. godine u ovu zemlju smo izvezli robu vrednu 541 milion dolara, a samo za tri meseca ove godine u vrednosti od 161,1 milion dolara, što je za 70 odsto više nego u istom periodu lane. Procene nadležnih su, međutim, da srpska privreda svoju poziciju, ipak, nije dovoljno iskoristila. Ulaskom u Evropsku uniju Srbija neće moći da zadrži poseban sporazum sa Rusijom. Iako se pominje mogućnost da se na listi „povlašćenih“ proizvoda nađu i automobili, o tome još nije postignut dogovor. Jedan od razloga bi mogla da bude činjenica da „Fijat“ ima svoju fabriku i u Rusiji. S druge strane i da bi proizvod išao u izvoz bez carine mora da bude 51 odsto domaći, a to trenutno, kako kažu u Privrednoj komori Srbije, ispunjava samo Fabrika specijalnih vozila u Somboru.
Boljem izvoznom zbiru naših firmi u Rusiji doprineće šest srpskih mlekara i šest klanica, koje su nedavno dobile sertifikat koji im otvara vrata ruskog tržišta.
Tokom 2010. godine u ovu zemlju smo izvezli robu vrednu 541 milion dolara, a samo za tri meseca ove godine u vrednosti od 161,1 milion dolara, što je za 70 odsto više nego u istom periodu lane. Procene nadležnih su, međutim, da srpska privreda svoju poziciju, ipak, nije dovoljno iskoristila. Ulaskom u Evropsku uniju Srbija neće moći da zadrži poseban sporazum sa Rusijom. Iako se pominje mogućnost da se na listi „povlašćenih“ proizvoda nađu i automobili, o tome još nije postignut dogovor. Jedan od razloga bi mogla da bude činjenica da „Fijat“ ima svoju fabriku i u Rusiji. S druge strane i da bi proizvod išao u izvoz bez carine mora da bude 51 odsto domaći, a to trenutno, kako kažu u Privrednoj komori Srbije, ispunjava samo Fabrika specijalnih vozila u Somboru.
- Ovo pitanje je u ovom momentu na nivou naše inicijative, posebno po pitanju utvrđivanja kvota za putničke automobile, kao početak potpune liberalizacije - kaže Jelena Marjanović, pomoćnica ministra ekonomije u sektoru za bilateralnu ekonomsku saradnju.
- Konkretni pregovori će se voditi tek nakon potpisivanja usaglašenog dokumenta o daljoj liberalizaciji međusobne trgovine, koji očekujemo da se potpiše početkom juna ove godine.
Tada će lista proizvoda koji se i dalje štite carinama biti smanjena, a najvažnije je što će granice Ruske Federacije, Belorusije i Kazahstana bez carine „prelaziti“ i srpski nameštaj. Mnogi su, međutim, uvereni da domaća preduzeća do sada nisu na pravi način iskoristila mogućnost bescarinskog izvoza.
- Vlada Srbije obezbedila je pravni okvir za što povoljniji plasman naše robe - kaže Jelena Marjanović.
- Obezbeđen je bescarinski izvoz za najveći broj naše robe, a neophodno je da naša preduzeća obezbede konkurentan proizvod, kontinuirane isporuke i marketing.