Proizvođači i distributeri hemikalija dužni su da obezbede da u deterdžentima za pranje veša, posuđa, prozora ili tepiha, budu potpuno biorazgradivi sastojci da bi se sprečilo zagađenje voda i zemljišta. Istovremeno, zabranjuje se stavljanje slika voća na ambalaže ovih proizvoda. Ove novine donosi tek usvojen Pravilnik o deterdžentima. Predviđeno je da deterdženti treba da sadrže supstancu surfaktant, koji se pod uticajem mikroorganizama vremenom razlažu na neškodljive sastojke - vodu, ugljen-dioksid i mineralne soli. Pravilnik omogućava građanima Srbije nivo zaštite koji imaju građani Evropske unije. Zato se i zabranjuje prikazivanje slika voća na ambalaži ili etiketi deterdženta da se potrošači ne bi dovodili u zabludu. Pravilnik koji obavezuje proizvođače, distributere, ali i uvoznike ovih hemikalija, predviđa da na ambalaži mora vidljivo, i na srpskom jeziku da bude navedeno trgovačko ime deterdženta, ime ili zaštiti znak onog ko deterdžent stavlja u promet, način upotrebe i doziranje, kao i mere predostrožnosti. Sve te poruke moraju da budu - neizbrisive.
Proizvođači i distributeri hemikalija dužni su da obezbede da u deterdžentima za pranje veša, posuđa, prozora ili tepiha, budu potpuno biorazgradivi sastojci da bi se sprečilo zagađenje voda i zemljišta.
Istovremeno, zabranjuje se stavljanje slika voća na ambalaže ovih proizvoda.
Ove novine donosi tek usvojen Pravilnik o deterdžentima. Predviđeno je da deterdženti treba da sadrže supstancu surfaktant, koji se pod uticajem mikroorganizama vremenom razlažu na neškodljive sastojke - vodu, ugljen-dioksid i mineralne soli.
- Pravilnik omogućava građanima Srbije nivo zaštite koji imaju građani Evropske unije - kaže za “Novosti” Jelena Mijatović, savetnik u Agenciji za hemikalije. - Zato se i zabranjuje prikazivanje slika voća na ambalaži ili etiketi deterdženta da se potrošači ne bi dovodili u zabludu.
Pravilnik koji obavezuje proizvođače, distributere, ali i uvoznike ovih hemikalija, predviđa da na ambalaži mora vidljivo, i na srpskom jeziku da bude navedeno trgovačko ime deterdženta, ime ili zaštiti znak onog ko deterdžent stavlja u promet, način upotrebe i doziranje, kao i mere predostrožnosti. Sve te poruke moraju da budu - neizbrisive.
Proizvođači i distributeri deterdženata treba da naprave listu s preciznim podacima o svim sastojcima deterdženta i da to postave na svojoj veb prezentaciji.
- Cilj donošenja ovog Pravilnika jeste da potrošači dobiju dovoljno informacija na etiketi deterdženta kako bi tu hemikaliju koristili na bezbedan način, da bi bili upoznati sa svim svojstvima deterdženta, upozoreni o merama predostrožnosti i da bi bili sigurni da koriste proizvod koji je bezbedan kako za njih, tako i za životnu sredinu - zaključuje Jelena Mijatović.
Nova pravila, inače, odnose se na svu kućnu hemiju, osim na dezinfekciona sredstva.
Kazne do tri miliona
Predviđene su i stroge kazne za proizvođače, distributere i uvoznike, koji ne ispunjavaju obaveze iz Pravilnika o deterdžentima. Minimalna kazna je pola miliona, a maksimalna 3.000.000 dinara.