Ukupna spoljnotrgovinska razmjena Crne Gore za deset mjeseci, prema preliminarnim podacima Monstata, iznosila je 1,62 milijarde eura, što je dva odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Izvoz je u odnosu na uporedni period porastao 14,1% na 257,7 miliona eura, a uvoz 0,2% na 1,36 milijardi eura. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 18,9% i veća je u odnosu na isti period prošle godine, kada je bila 16,6%. U periodu od januara do oktobra najviše su se izvozili obojeni metali za 101 milion eura i gvožđe i čelik za 16,1 milion eura. U strukturi uvoza za deset mjeseci najviše su bile zastupljene mašine i transportni uređaji vrijedni 279,2 miliona eura, kao i proizvodi iz sektora hrana i žive životinje čija je vrijednost bila 265,7 miliona eura. Crna Gora je do oktobra najviše robe izvezla u Srbiju, Grčku i Italiju, dok je najviše uvozila sa srbijanskog, bosanskohercegovačkog i njemačkog tržišta.
Ukupna spoljnotrgovinska razmjena Crne Gore za deset mjeseci, prema preliminarnim podacima Monstata, iznosila je 1,62 milijarde eura, što je dva odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Izvoz je u odnosu na uporedni period porastao 14,1% na 257,7 miliona eura, a uvoz 0,2% na 1,36 milijardi eura.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 18,9% i veća je u odnosu na isti period prošle godine, kada je bila 16,6%.
Iz Monstata su saopštili da su se u periodu od januara do oktobra najviše izvozili obojeni metali za 101 milion eura i gvožđe i čelik za 16,1 milion eura.
U strukturi uvoza za deset mjeseci najviše su bile zastupljene mašine i transportni uređaji vrijedni 279,2 miliona eura, kao i proizvodi iz sektora hrana i žive životinje čija je vrijednost bila 265,7 miliona eura.
Crna Gora je do oktobra najviše robe izvezla u Srbiju, Grčku i Italiju, dok je najviše uvozila sa srbijanskog, bosanskohercegovačkog i njemačkog tržišta.
»Spoljnotrgovinska razmjena bila je najveća sa zemljama potpisnicama Centralnoevropskog sporazuma o zoni slobodne trgovine (CEFTA) i Evropskom unijom«, navodi se u saopštenju Monstata.