Veća zaštita niskonaponske opreme i aparata

Bez autora
Oct 24 2010

Od 1. januara 2012. godine počinje primena Pravilnika o električnoj opremi namenjenoj za upotrebu u okviru određenih granica napona sa implementiranom Direktivom EU o niskom naponu, a ocena je da će proizvođačima, uvoznicima i inspektorima trebati dosta znanja da se ova rešenja usvoje. Ova direktiva ima za cilj visok nivo zaštite potrošača i omogućavanje bržeg protoka robe. Kod nas je, da bi rešenja iz Direktive bila primenjena, pripremljen i 20. marta ove godine usvojen Pravilnik, koji se još u potpunosti ne primenjuje, jer je domaćim proizvođačima potreban prelazni period kako bi se pripremili za primenu niza standarda i tehničkih rešenja koja Pravilnik propisuje. Nije ostalo baš mnogo vremena kada će primena Pravilnika i brojnih rešenja iz ove direktive početi da se primenjuju na našem tržištu, pa proizvođači moraju dobro da se pripreme. Istovremeno, tržišni inspektori već sada u kontrolama uvozne robe, a reč je o nizu električnim aparata i mašina sa naponom od 50 do 1.000 volti kod dvosmerne i od 75 do 1.500 volti kod jednosmerne struje, primenjuju rešenja iz ove direktive. Zbog toga su pozvani vrhunski stručnjaci iz zemalja koje su lideri u primeni i kontroli rešenja iz Direktive o niskonaponskoj opremi, kao što su Nemačka, Holandija i Švedska, kako bi svojim savetima i primerima iz prakse pomogli našim proizvođačima, inspektorima i drugima koji se bave kontrolom na tržištu, pomogli da bolje upoznaju ova rešenja i efikasnije ih primenjuju.

Veća zaštita niskonaponske opreme i aparataOd 1. januara 2012. godine počinje primena Pravilnika o električnoj opremi namenjenoj za upotrebu u okviru određenih granica napona sa implementiranom Direktivom EU o niskom naponu, a ocena je da će proizvođačima, uvoznicima i inspektorima trebati dosta znanja da se ova rešenja usvoje.

Ova direktiva ima za cilj visok nivo zaštite potrošača i omogućavanje bržeg protoka robe.

Kod nas je, da bi rešenja iz Direktive bila primenjena, pripremljen i 20. marta ove godine usvojen Pravilnik, koji se još u potpunosti ne primenjuje, jer je domaćim proizvođačima potreban prelazni period kako bi se pripremili za primenu niza standarda i tehničkih rešenja koja Pravilnik propisuje.

Nije ostalo baš mnogo vremena kada će primena Pravilnika i brojnih rešenja iz ove direktive početi da se primenjuju na našem tržištu, pa proizvođači moraju dobro da se pripreme. Istovremeno, tržišni inspektori već sada u kontrolama uvozne robe, a reč je o nizu električnim aparata i mašina sa naponom od 50 do 1.000 volti kod dvosmerne i od 75 do 1.500 volti kod jednosmerne struje, primenjuju rešenja iz ove direktive. Zbog toga su pozvani vrhunski stručnjaci iz zemalja koje su lideri u primeni i kontroli rešenja iz Direktive o niskonaponskoj opremi, kao što su Nemačka, Holandija i Švedska, kako bi svojim savetima i primerima iz prakse pomogli našim proizvođačima, inspektorima i drugima koji se bave kontrolom na tržištu, pomogli da bolje upoznaju ova rešenja i  efikasnije ih primenjuju.

Elektični aparati i mašine uvezeni iz EU i sa CE znakom više ne podležu obaveznoj sertifikaciji kao ranije, ali to ne znači da naše tržište treba da bude bez nadzora.

Oprema i mašine na koje se Direktiva odnosi, imaju dodira sa tržištem vrednim preko 250 milijardi evra, pa moraju biti izuzetno bezbedni i sigurni. U tok njihove proizvodnje ugrađeno je više od 600 standarda EU, a više od polovine tih standarda ugrađeno je u naše, srpske standarde.

Pravilnikom predviđa veliku odgovornost za domaće proizvođače, ali i dobro poznavanje rešenja iz Direktive kako bi se kontrola uvozne robe na našem tržištu valjano obavila. Do kraja ove godine biće preuzeti svi neophodni standardi iz EU kada je o ovoj direktivi reč.

Potvrdu o usaglašenosti, koja je glavni dokument o bezbednosti proizvoda, izdavaće posebno imenovano telo. Ova potvrda neophodna je da u zemlju ne bi ulazilo sve i svašta kada je o električnim mašinama i aparatima reč. Naši proizvođači ne mogu na svoje proizvode stavljati CE znak (obeležje da je roba evropskog porekla) jer još nismo članica EU, pa će naš znak biti “tri A” raspoređenih u obliku jednakostraničnog trougla.

Rešenja iz Pravilnika su vrlo stroga, čak i stroža nego što to direktiva EU predviđa. Domaćim proizvođačima biće lako da sve to primene u svojoj proizvodnji. Na muci su i uvoznici i inspektori u kontroli jer od proizvođača iz inostranstva traži se tehnička dokumentacija što za zemlje u EU nije potrebno.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik