Na tržištu prirodnih izvorskih i mineralnih voda u BiH moglo bi biti više reda s početkom rada Komisije za priznavanje flaširanih voda, koju je Vijeće ministara formiralo na sjednici 2. novembra. U Agenciji za sigurnost hrane BiH objašnjavaju da su formiranjem sedmočlane komisije, koja će prvi sastanak imati 19. novembra, prvi put u našoj zemlji stvoreni uslovi da voda bude proizvedena, uskladištena i stavljena u promet u skladu s važećim pravilnicima o kvalitetu. Ova komisija će se, osim odobravanjem voda iz uvoza i voda domaćih proizvođača, baviti i kontrolom voda, provjerama dokaza i analiza njihovog hemijskog i biološkog sastava i drugim poslovima definisanim propisima. Postoji niz stavki koje proizvođači i uvoznici moraju da ispoštuju da bi im voda bila odobrena. Moraju dostaviti odgovarajuću dokumentaciju, a Komisija će, kad je riječ o proizvođačima, izaći na teren i utvrditi činjenično stanje i donijeti odluku o priznavanju vode, otklanjanju nedostataka ili eventualno o nepriznavanju određene vode.
Na tržištu prirodnih izvorskih i mineralnih voda u BiH moglo bi biti više reda s početkom rada Komisije za priznavanje flaširanih voda, koju je Vijeće ministara formiralo na sjednici 2. novembra.
Ovo su u utorak na sastanku u Sarajevu zaključili članovi Grupacije bezalkoholnih pića Spoljnotrgovinske komore BiH.
U Agenciji za sigurnost hrane BiH objašnjavaju da su formiranjem sedmočlane komisije, koja će prvi sastanak imati 19. novembra, prvi put u našoj zemlji stvoreni uslovi da voda bude proizvedena, uskladištena i stavljena u promet u skladu s važećim pravilnicima o kvalitetu.
Ova komisija će se, osim odobravanjem voda iz uvoza i voda domaćih proizvođača, baviti i kontrolom voda, provjerama dokaza i analiza njihovog hemijskog i biološkog sastava i drugim poslovima definisanim propisima.
"Postoji niz stavki koje proizvođači i uvoznici moraju da ispoštuju da bi im voda bila odobrena. Moraju dostaviti odgovarajuću dokumentaciju, a Komisija će, kad je riječ o proizvođačima, izaći na teren i utvrditi činjenično stanje i donijeti odluku o priznavanju vode, otklanjanju nedostataka ili eventualno o nepriznavanju određene vode", kaže Drago Sando, pomoćnik direktora Agencije za sigurnost hrane BiH.
Naglašava da su propisi u BiH usklađeni s evropskim i da dovode u ravnopravan položaj uvoznike i proizvođače, što do sada nije bio slučaj, pišu Nezavisne novine.
"U saradnji s institucijama koje provode kontrolu, inspekcijama entiteta i distrikta Brčko očekujemo da će biti uspostavljen red na tržištu voda i biti poboljšan status domaćih proizvođača", smatra Sando.
Edin Ibrahimpašić, direktor "Bihaćke pivovare", primijetio je da je Pravilnik o prirodnim izvorskim i mineralnim vodama stupio na snagu u aprilu ove godine, ali da je na tržištu u BiH i dalje prisutan uvoz različitih voda koje ne zadovoljavaju standarde.
Odgovoreno mu je da je to stvar kontrola inspekcija entiteta i distrikta Brčko, koje očigledno ne obavljaju svoju ulogu.
Dodao je i kako je propisima definisano da će do imenovanja laboratorija koje će biti ovlaštene za kontrolu voda ovaj posao obavljati zavodi javnog zdravstva u entitetima i regijama BiH.