Zašto su čvarci znatno skuplji od čistog mesa

Bez autora
Nov 14 2023

Cena čvaraka već neko vreme izaziva čuđenje potrošača jer u supermarketima dostiže i do dve hiljade dinara za kilogram.

Može li biti logičnog objašnjenja u činjenici da čvarci, koji se inače pripremaju od masnoće, koštaju više od najkvalitetnijeg čistog svinjskog, ali i junećeg mesa?

Ovo je još jedna u nizu nelogičnosti na tržištu, na kome je u poslednje vreme sve više ovakvih primera. Prerađeni proizvodi višestruko prevazilaze vrednost sirovine koja je sve jeftinija, gotovo neisplativa za proizvođače.

To se može uočiti i kod mlečnih proizvoda naročito, kada se vidi recimo cena kačkavalja u trgovinama, ali i kod peciva kada uporedimo iznose koje potrošači plaćaju za pekarske proizvode s osnovnim otkupnima cenama mleka i pšenice (brašna).

Tako su i čvarci – nekada pristupačan domaći proizvod, sada postali luksuz, a stručnjaci objašnjavaju koji je razlog ovakvog stanja na tržištu.

– Proizvođači čvaraka koriste situaciju jer je loša ponuda tog proizvoda na tržištu. Mali je broj klanja svinja. S druge strane, ne može se dobiti kvalitetan proizvod od zamrznutog svinjskog mesa – kaže za naš list Čedomir Keco, agrarni analitičar.

On ističe da je trenutna cena ovog delikatesa nekorektna i uvredljiva i loša poruka mesara i trgovaca prema kupcima. Kako objašnjava, čvarci se prave od leđne masnoće, sirove slanine koja se topi.

– Činjenica je i da se sada kolju svinje telesne mase od 96 do 120 kilograma i u takvim okolnostima nema prostora da proizvođaču ostanu veće količine čvaraka ako dodatno ostavlja i slaninu za prodaju – kaže naš sagovornik.

Dodaje da je svinjska mast dostigla vrtoglavu cenu od 800 dinara po kilogramu, što takođe nema ekonomsku opravdanost.

Stručnjaci napominju i da je nekada kukuruz bio pretežan u ishrani svinja, a da se sa porastom koncentrata u hranivima gubi na procentu masti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik