Kada je pre četiri godine izgrađen prvi akva park u Jagodini, taj kraj Srbije privukao je veliki broj turista. Ideja se očigledno dopala i drugim gradovima, pa stižu najave da će u naredne četiri godine, još četiri grada dobiti vodene parkove. Očekuje se da priliv investicija bude oko 240 miliona evra. Vodene parkove uskoro bi trebalo da dobiju Aranđelovac, Niška Banja i Soko Banja i Bački Petrovac. Akva park u Bačkom Petrovcu najavljen je kao najveći i najmoderniji na Balkanu, biće jedinstven i po termalnim vodama u svim bazenima, što će omogućiti da radi 365 dana u godini. Gradnja takvih, zatvorenih parkova, magnet je za strane turiste, poručuju iz Turističke organizacije Srbije. To može biti posebno interesantno za banje koje imaju toplu vodu, pa onda mogu da naprave kombinaciju zatvorenog i otvorenog akvaparka. Izgradnja otvorenih akva parkova blizu velikih gradova, gde ima puno potencijalnih korisnika, bila bi veoma isplativa. Da je reč o unosnom poslu, svedoči primer Jagodine, koja, za sada, jedina ima akva park. Zahvaljujući njemu, u taj grad se prošle godine, slilo se čak pola miliona turista, a uloženi novac vraćen je već posle dve godine...
Kada je pre četiri godine izgrađen prvi akva park u Jagodini, taj kraj Srbije privukao je veliki broj turista.
Ideja se očigledno dopala i drugim gradovima, pa stižu najave da će u naredne četiri godine, još četiri grada dobiti vodene parkove. Očekuje se da priliv investicija bude oko 240 miliona evra.
Vodene parkove uskoro bi trebalo da dobiju Aranđelovac, Niška Banja i Soko Banja i Bački Petrovac. Akva park u Bačkom Petrovcu najavljen je kao najveći i najmoderniji na Balkanu, biće jedinstven i po termalnim vodama u svim bazenima, što će omogućiti da radi 365 dana u godini.
Gradnja takvih, zatvorenih parkova, magnet je za strane turiste, poručuju iz Turističke organizacije Srbije.
Ljiljana Čerović iz Turističke organizacije Srbije ističe da to može biti posebno interesantno za banje koje imaju toplu vodu, pa onda mogu da naprave kombinaciju zatvorenog i otvorenog akvaparka.
"Mislim da bi izgradnja otvorenih akva parkova blizu velikih gradova, gde ima puno potencijalnih korisnika, bila veoma isplativa", ocenjuje Čerovićeva.
Da je reč o unosnom poslu, svedoči primer Jagodine, koja, za sada, jedina ima akva park. Zahvaljujući njemu, u taj grad se prošle godine, slilo se čak pola miliona turista, a uloženi novac vraćen je već posle dve godine. To što uskoro dobijaju konkurenciju ih ne brine.
Direktor akva parka u Jagodini Zoran Gligorijević navodi da njihova ciljna grupa nisu samo Jagodinci, već posetioci iz cele Srbije, a sve više ima posetilaca iz okolnih zemalja, pa čak i Poljske i Rusije.
"Prihod ostvarimo ulažemo u širenje akva parka, tako je u planu i ove godine, da sav prihod koji budemo ostvarili, napravimo nove sadržaje za sledeću godinu", kaže Gligorijević.
Prvi konkurenti najavljeni su za kraj leta, kada bi prve posetioce trebalo da prime vodeni parkovi u Aranđelovcu i Soko Banji.
Jedinstven projekat
Predsednik Opštine Soko Banja Dimitrije Lukić naglašava da će to biti jedinstven projekat za naše prilike.
"Postoji jedna specifičnost ovog projekta, a to je da su uslovi zakona bili da ga gradi pre svega lokalna građevinska operativa, jer se očekivao taj sekundarni efekat zakona - da se podignu potencijali građevinske industrije", istakao je Lukić.
Osim upošljavanja građevinara, akva parkovi bi trebalo da donesu nova radna mesta i ugostititeljskom sektoru.
Samo u Bačkom Petrovcu, posao će dobiti oko 500 ljudi. U Niškoj Banji, gde će uz akva park, kako najavljuju investitori, u izgradnju hotela i velnes i spa centara, biti uloženo oko 100 miliona evra, trebalo bi da bude zaposleno najmanje 800 ljudi.
Međutim, na radnu knjižicu čekaće malo duže, jer će i gradnja početi kasnije zbog spore procedure uknjižbe zemljišta.
Da li zbog komplikovanih procedura ili nedostka novca, tek prestonica je ostala bez akva parka, pošto je od izgradnje odustalo čak 12 investitora, među kojima i poznati košarkaš Žarko Paspalj.