BiH godišnje gubi 20 miliona maraka

Bez autora
Oct 11 2010

Godišnji prihodi od preleta i naplate usluga za aviosaobraćaj koje BiH sada pruža iznose oko 44 miliona maraka godišnje, od čega oko 55 odsto ostaje u BiH, a 45 odsto ide u Beograd i Zagreb. Taj problem mogao bi da bude riješen do 2012. godine, kada bi BiH mogla da počne da kontroliše svoje nebo. Srce sistema za kontrolu neba i uređaji za obradu podataka radara, radio-komunikacijskog i govornog sistema smješteni su u Sarajevo. Tu je smješten i centar za pružanje usluga kontrole - operativna sala, koja će kako je planirano pružati usluge za gornji vazdušni prostor. U Banjaluku su dovedene adekvatne komponente svakog od tih sistema, a srce sistema u Sarajevu direktno je spojeno sa centrom u Banjaluci iz kojeg će se pružati usluge za srednji vazdušni prostor. Dok se sve ne provjeri, prvih nekoliko mjeseci pružaće se sve usluge iz Sarajeva. Poslije provjere, sistem će se vratiti u Banjaluku i podijeliti u dva sektora.

BiH godišnje gubi 20 miliona marakaGodišnji prihodi od preleta i naplate usluga za aviosaobraćaj koje BiH sada pruža iznose oko 44 miliona maraka godišnje, od čega oko 55 odsto ostaje u BiH, a 45 odsto ide u Beograd i Zagreb.

Rekao je to zamjenik generalnog direktora Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH Marinko Šimunović, koji je i voditelj tima za sprovođenje strategije preuzimanje kontrole neba od Srbije i Hrvatske.

Taj problem mogao bi da bude riješen do 2012. godine, kada bi prema njegovim očekivanjima, BiH mogla da počne da kontroliše svoje nebo.

- Srce sistema za kontrolu neba i uređaji za obradu podataka radara, radio-komunikacijskog i govornog sistema smješteni su u Sarajevo. Tu je smješten i centar za pružanje usluga kontrole - operativna sala, koja će kako je planirano pružati usluge za gornji vazdušni prostor - kazao je Šimunović.

Dodao je da su u Banjaluku dovedene adekvatne komponente svakog od tih sistema, a srce sistema u Sarajevu direktno je spojeno sa centrom u Banjaluci iz kojeg će se pružati usluge za srednji vazdušni prostor, piše Glas Srpske.

- Dok sve ne provjerimo, prvih nekoliko mjeseci pružaćemo sve usluge iz Sarajeva. Poslije provjere, sistem ćemo vratiti u Banjaluku i podijeliti u dva sektora - naveo je Šimunović.

Istakao je da je realizacija projekta pri kraju i da ostaje još obuka kadrova.

- Cijeli projekat košta 17 miliona evra. Savjet ministara BiH i BiH dali su saglasnost za uzimanje kredita. Evropska banka za obnovu i razvoj obezbijedila je sredstva i poslije testnog programa bićemo pred samom finalizacijom - istakao je Šimunović.

Istakao je da bi bilo potrošeno mnogo više od 17 miliona evra, ali su im pojedine institucije ustupile svoje objekte, a neke su već imali, poput zgrade u Mahovljanima kod Banjaluke, tako da za to nisu morali izdvajati novac.

Sistem za preuzimanje kontrole neba podrazumijeva i uspostavljanje meteorološkog sistema u Banjaluci, koji se već instalira i povezuje sa aerodromima u Sarajevu, Mostaru i Tuzli.

- Da bi se mogli emitovati i primati radio signali na četiri lokacije u BiH, Plejin Vrh, Kozara, Jahorina i Bukovik, svi sistemi su povezani međusobno - rekao je Šimunović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik