Turistička aktivnost i ovog leta pokazuje znake oporavka, a prema rečima turističkih provajdera, mnogo je bolja nego prošle godine.
Uprkos tome, ruska invazija na Ukrajinu i dalje stvara pritisak na sektor turizma, a oseća se i ekonomska neizvesnost, ocenjuje analitički tim Blumberg Adrije.
Svih pet zemalja jadranskog regiona doživjelo je oporavak u turističkom sektoru, a najveći rast noćenja zabilježile su Slovenija i Hrvatska. Kod nas je broj noćenja veći za 256 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je u Hrvatskoj povećan za 187 odsto. Uprkos tome, i dalje zaostajemo za rekordnim letom 2019. godine, kada je ostvareno 4,2 odsto noćenja, a kod južnih suseda 12,2 odsto.
Turizam se vraća nivo pre pandemije
Jun je bio dobar mesec za slovenačke turističke ponuđače. Skoro 800 hiljada turista ostvarilo je oko dva miliona noćenja u prvom letnjem mesecu, što je skoro duplo više nego u junu prošle godine. Ovogodišnje brojke su slične nivou pre pandemije, podaci su Zavoda za statistiku.
Oko 45 odsto je domaćih turista, dok je 55 odsto stranih. Najveći deo ovih poslednjih je došao iz Nemačke, skoro četvrtina svih. Prate ih turisti iz Austrije, Italije, Mađarske i Češke. Pandemija je očigledno učinila Sloveniju interesantnijom za domaće turiste. Njihov broj je takođe porastao ovog juna i veći je nego ranije, ako izuzmemo pandemijska leta 2020. i 2021. Najviše turista je spavalo u opštinama Piran, Ljubljana, Bled i Bohinj.
Kako se navodi u saopštenju Blumberg Adrije, i pored toga što turistička istraživanja pokazuju da je početkom ovog leta zbog rusko-ukrajinske krize smanjeno raspoloženje stranih turista za odmor i poslovna putovanja, ukidanje ograničenja COVID-19 i obaveznog testiranja dalo je podsticaj za međunarodnu potražnju.
Povećala se i potražnja za grupnim putovanjima i događajima (npr. koncerti i festivali), što nije primećeno u prolećnim mesecima. U međuvremenu, potražnja za grupnim putovanjima u letnjim mesecima mogla bi da premaši prošlogodišnje brojke.
Cene turističkih usluga u prvoj polovini leta više su za 15 odsto
Cene turističkih usluga porasle su u prvoj polovini leta širom Evrope i zatvorile jaz u odnosu na nivoe pre pandemije. Cena je korigovana ne samo višim odgovarajućim troškovima zbog skupljih energenata i robe, već i zahtevima radnika za većim platama. Sektor turizma takođe se bori i sa nedostatkom radne snage, posebno u špicu sezone kada je potražnja najveća.
Trenutno najveći rizik za sektor turizma predstavlja rusko-ukrajinski sukob, koji je doveo do pojačane naftne i gasne krize. Rastuće cene energenata i sirovina, koje podstiču inflaciju, povećale su operativne troškove turističkih provajdera, dalje poremećaje u lancima snabdevanja i mogle bi da naškode turističkoj industriji i povećaju operativne troškove, dodaje se u saopštenju Blumberg Adrije.