HGK: U hrvatskom turizmu nastavak negativnih gospodarskih trendova

Bez autora
Sep 22 2010

U hrvatskom su se turizmu i ove godine unatoč relativno dobrim fizičkim pokazateljima nastavili negativni gospodarski trendovi od slabe profitabilnosti sektora i pada investicija u svim segmentima preko pada tranzita u marinama i turističke potrošnje, posebno u restoranima do neadekvatne i nekonkurentne stope PDV-a, što sve otežava pripremu sektora za 2011. koja će biti još teža nego ova godina. Bez novih većih investicija hrvatski turizam će izgubiti na konkurentnosti u europskim okvirima. Ove sezone, pa i cijele godine, najugroženiji je sektor ugostiteljstva, koji po podacima Udruge restoratera Hrvatske (URH), bilježi pad prometa od najvećih 70 posto u kontinentalnoj Hrvatskoj, preko Zagreba s padom od 60 posto do Primorja i Kvarnera gdje je taj pad 45 do 50 posto. Nešto manje, za 35 posto je opao ugostiteljski promet u Dalmaciji, dok su jedino u nekom plusu Dubrovnik i Hvar.

HGK: U hrvatskom turizmu nastavak negativnih gospodarskih trendovaU hrvatskom su se turizmu i ove godine unatoč relativno dobrim fizičkim pokazateljima nastavili negativni gospodarski trendovi od slabe profitabilnosti sektora i pada investicija u svim segmentima preko pada tranzita u marinama i turističke potrošnje, posebno u restoranima do neadekvatne i nekonkurentne stope PDV-a, što sve otežava pripremu sektora za 2011. koja će biti još teža nego ova godina.

To su neki od zaključaka s današnje sjednice Turističko poslovnog vijeća Hrvatske gospodarske komore (HGK) na kojoj su predstavnici gotovo svih strukovnih udruga iznosili ocjene ove sezone te ukazivali na trendove i probleme s kojima se sreću, a bez čijeg riješavanja nema razvoja turizma pa ni većih financijskih efekata od sadašnjih.

Istaknuvši pad investicija u turizmu ključnim problemom ne samo ove nego i nekoliko zadnjih pa i iduće godine, predsjednik tog Vijeća Franco Palma, ujedno i predstavnik Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH), naglasio je i da će bez novih većih investicija hrvatski turizam izgubiti na konkurentnosti u europskim okvirima.

Ovu smo godinu, kaže, preživjeli, turista i noćenja je bilo i nešto više nego lani, ali to nije dovoljno, profitabilnost sektora, posebno hotelijera je i dalje vrlo niska zbog velikih troškova poslovanja i nameta, i nema prostora za investicije, upozorio je Palma.

Stoga i on, kao i predstavnici Kamping udruženja Hrvatske (KUH) Renco Miletić te Hrvatske udruge kampista (HUK) Eduard Maržić, smatra kako hitno treba nešto poboljšati u zakonskim propisima, rasteretiti poslovanje od nameta te privući investicije.

Svi su se složili i da je ove sezone, pa i cijele godine, najugroženiji sektor ugostiteljstva, koji po podacima Udruge restoratera Hrvatske (URH), bilježi pad prometa od najvećih 70 posto u kontinentalnoj Hrvatskoj, preko Zagreba s padom od 60 posto do Primorja i Kvarnera gdje je taj pad 45 do 50 posto. Nešto manje, za 35 posto je opao ugostiteljski promet u Dalmaciji, dok su jedino u nekom plusu Dubrovnik i Hvar, upozorio je predsjednik URH-a Miroslav Hulec Folnegović.

S njime se slaže i predsjednik Ceha ugostitelja Hrvatske obrtničke komore (HOK) Zlatko Puntijar istaknuvši da su ugostiteljima i restoraterima sve veća nelojalna konkurencija trgovački centri s gastro odjelima te kiosci s hladnim pićima i kavom u plastici.

Traže stoga PDV na hranu i piće 10 posto, jer jedino će tako moći opstati i postati konkurentniji.

Državni tajnik u Ministarstvu turizma Ivo Mujo kazao je da će se svi prijedlozi i kritike razmotriti u sklopu pripreme mjera za 2011. koje će Ministarstvo najvjerojatnije objaviti na ovogodišnjim Danima hrvatskog turizma u Rovinju 20. do 23. listopada.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik