I ovog leta najveći broj srpskih turista kupalo se u Egejskom moru, ljubav prema Crnogorskom primorju još ne jenjava, a Egipat je zauzeo treće mesto u srcima srpskih turista istisnuvši Tursku! Ovo bi, ukratko, bio bilans ovogodišnje letnje sezone koji potvrđuje ankete rađene u predsezoni i broj prodatih putnih zdravstvenih polisa. Ipak, iznenađenje ima - Hrvatsko primorje ostaće enigma oko koje će svako moći da izvlači zaključak u svoju korist. Najviše naših turista, oko 40 odsto, i ovog leta letuje u Grčkoj. Kolone vozila potvrđuju da je Egej najpopularniji, jer na naplatnoj rampi “Nais” kod Niša u najfrekventnijim danima stane od 30.000 do 32.000 putničkih vozila. Trenutno, 70 odsto vozila ide ka Nišu, a od 20. avgusta će se taj odnos obrnuti - većina će ići ka severu Evrope. Nije reč samo o srpskim turistima, jer njih od 6.000 do 7.000 dnevno pređe granicu Evzoni. U špicu svakog trenutka na severu Grčke nalazi se oko 150.000 srpskih turista, na potezu od Tasosa do Krfa, pa ćemo u godini grčke krize preći magični broj od pola miliona srpskih turista...
I ovog leta najveći broj srpskih turista kupalo se u Egejskom moru, ljubav prema Crnogorskom primorju još ne jenjava, a Egipat je zauzeo treće mesto u srcima srpskih turista istisnuvši Tursku!
Ovo bi, ukratko, bio bilans ovogodišnje letnje sezone koji potvrđuje ankete rađene u predsezoni i broj prodatih putnih zdravstvenih polisa. Ipak, iznenađenje ima - Hrvatsko primorje ostaće enigma oko koje će svako moći da izvlači zaključak u svoju korist.
- Najviše naših turista, oko 40 odsto, i ovog leta letuje u Grčkoj - kaže Nela Bojović iz “Viner štediše” osiguranja.
Kolone vozila potvrđuju da je Egej najpopularniji, jer na naplatnoj rampi “Nais” kod Niša u najfrekventnijim danima stane od 30.000 do 32.000 putničkih vozila. Trenutno, 70 odsto vozila ide ka Nišu, a od 20. avgusta će se taj odnos obrnuti - većina će ići ka severu Evrope. Nije reč samo o srpskim turistima, jer njih od 6.000 do 7.000 dnevno pređe granicu Evzoni. U špicu svakog trenutka na severu Grčke nalazi se oko 150.000 srpskih turista, na potezu od Tasosa do Krfa, pa ćemo u godini grčke krize preći magični broj od pola miliona srpskih turista...
- To je neuporedivo više od onih koji su platili paket -aranžman, pošto je oko 150 aviona odletelo ka grčkim ostrvima - kažu na aerodromu “Nikola Tesla”.- To znači da je samo 15.000 naših turista letovalo na ostrvima od Krfa do Santorinija. Najpopularniji je Zakintos, gde ide 38 čarter letova. U poređenju sa prošlom godinom za Grčku je manje interesovanje, za Tursku je veće, čarteri za Egipat su udvostručeni, broj putnika za Španiju učetvorostručen.
Pregled zakupljenih čartera daje zanimljiv podatak - broj odredišta u Turskoj je prepolovljen, a u Egiptu udvostručen u odnosu na lane! Pošto u Tursku sada retko ko ide autobusom, u Bodrumu i Antaliji je ovog leta boravilo oko 14.000 naših turista. U Egiptu, međutim, bilo ih je oko 20.000! U Tunisu se tokom cele godine odmara sličan broj naših gostiju.
Najveći problem je, međutim, što niko ne pravi statistiku gde letuju srpski turisti. U JUTA (udruženju turističkih agencija) ne znaju niti ih to zanima. Turistička organizacija Srbije više ne pravi procene broja gostiju u najpopularnijim turističkim mestima, a podatke od Zavoda za statistiku objavljuju sa tri meseca zakašnjenja.
Za to vreme hrvatski turistički poslenici “vodu teraju na svoju vodenicu”, pa podatak da je tokom vikenda u ovu zemlju ušlo 1.3 miliona putnika neki su se ponadali da su mnogi od njih srpski turisti. Činjenice govore da je reč o severnim prelazima iz Istre (Plovanije, Kaštela i Požana) i međimurskih prelaza Goričana i Murskog Središća.
Preko Šimanovaca dnevno pređe samo 10.000 automobila koji su uglavnom u tranzitu kroz Hrvatsku. O tome najbolje govori podatak da je Slovenija ove godine zabeležila povećanje srpskih turista od 81 odsto, a neka mesta, poput Termi Čatež od 133 odsto!