Sagrađeni su u prošlom, a privatizovani u ovom veku. U njihovim odajama na top lokacijama starog i Novog Beograda nekada su odsedali bračni bar Nikson, Luj Armstrong, Kirk Daglas, Ivo Andrić, Zdravko Čolić. Danas samo hotel „Ekscelzior” dočekuje goste. Zašto epilog pompeznih najava iz 2008. da će Beograd za dve, tri godine dobiti najbolje hotele izgleda ovako: „Metropol palas” pusto je gradilište, sređivanje „Jugoslavije” još nije ni na vidiku, hotel „Putnik” miriše na novo i uskoro će otvoriti vrata. Čuveni prestonički hotel u Bulevaru kralja Aleksandra čija je obnova počela pre dva leta, a stala zbog nedostatka novca, biće završen, kažu poslednje najave, sledeće godine. To je treće pomeranje rokova. Ako se obistine optimistične prognoze i ukoliko sadašnji vlasnik „Metropol palasa”, grčki lanac hotela „Grik hotel”, kako se nezvanično šuška, ne proda projekat u koji treba da uloži oko 60 miliona evra, obnovljeno zdanje imaće 28.000 kvadrata, 240 soba, nekoliko kongresnih sala, fitnes centar, podzemnu garažu od 100 mesta.
Sagrađeni su u prošlom, a privatizovani u ovom veku. U njihovim odajama na top lokacijama starog i Novog Beograda nekada su odsedali bračni bar Nikson, Luj Armstrong, Kirk Daglas, Ivo Andrić, Zdravko Čolić...
Danas samo hotel „Ekscelzior” dočekuje goste. Zašto epilog pompeznih najava iz 2008. da će Beograd za dve, tri godine dobiti najbolje hotele izgleda ovako: „Metropol palas” pusto je gradilište, sređivanje „Jugoslavije” još nije ni na vidiku, hotel „Putnik” miriše na novo i uskoro će otvoriti vrata.
Novo izdanje „Metropol palasa” sledeće godine
Čuveni prestonički hotel u Bulevaru kralja Aleksandra čija je obnova počela pre dva leta, a stala zbog nedostatka novca, biće završen, kažu poslednje najave, sledeće godine. To je treće pomeranje rokova. Ako se obistine optimistične prognoze i ukoliko sadašnji vlasnik „Metropol palasa”, grčki lanac hotela „Grik hotel”, kako se nezvanično šuška, ne proda projekat u koji treba da uloži oko 60 miliona evra, obnovljeno zdanje imaće 28.000 kvadrata, 240 soba, nekoliko kongresnih sala, fitnes centar, podzemnu garažu od 100 mesta. To će biti dovoljno da se okiti sa četiri, a možda i pet zvezdica. Hotel treba da zadrži isti spoljašnji izgled jer je zaštićen kao spomenik kulture. „Grik hoteli” pre četiri godine kupili su „Metropol palas” za 27,4 miliona evra.
„Beogradski Vavilon” na čekanju
Hoće li kompanija „Alpe Adrija hoteli”, koja je pre četiri godine pazarila „Jugoslaviju” za 31,3 miliona evra, do 2012. godine, kako je nagovestio ministar ekonomije, završiti rekonstrukciju hotela i predati ga na upravljanje „Kempinski hotelima”, jednom od najluksuznijih svetskih hotelskih lanaca? Teško!
Šta su od obećanog dosad uradili od vlasnika nije bilo moguće čuti, jer ne odgovaraju na pozive „Politike”. Kako nam je rečeno u Sekretarijatu za urbanizam, podneli su zahtev za rekonstrukciju hotela, dogradnju osmog sprata i solitera od tridesetak spratova.
– Odobrenje za izgradnju iz prošle godine je odbijeno i žalili su se ministarstvu. Početkom godine obećavali su da će urediti papirologiju jer je u međuvremenu došlo do svojinske transformacije. U projektu su bila dva vlasnika, a sada je ostao samo jedan – kaže Milan Vuković, gradski sekretar za urbanizam.
Pre dve godine iz „Alpe Adrija hotela” poručeno je da će rekonstruisani hotel imati pet zvezdica i da će biti u sastavu novog poslovno-stambenog kompleksa. Uz hotel sa 280 luksuznih soba i nekoliko vrhunskih restorana planirano je da bude sagrađen stambeno-poslovni centar u obliku kule, od 34.000 kvadrata, šoping mol, velnes i spa centri na 3.000 kvadrata... Ukupna vrednost projekta procenjena je na više od 100 miliona evra. „Beogradski Vavilon”, kako su „Jugoslaviju” nazivali, projektovao je hrvatski arhitekta Lavoslav Horvat. Građena je u fazama od 1947. do 1965. godine i nekada je bila najveći hotel u regionu. Gostu je trebalo da prepešači 18 kilometara kako bi obišao sve što je „Jugoslavija” tada nudila.
Gosti u „Ekscelzioru”
U obnovu hotela „Ekscelzior” u Ulici kneza Miloša „Lampsa”, grčki hotelijerski lanac i vlasnik hotela „Hajat”, uložila je dva miliona evra. Kupili su ga 2008. godine za 7,3 milina evra, zavrnuli rukave i stari enterijer osvežili modernim dizajnom. Hotel je nakratko bio zatvoren prošle godine kada su 74 sobe, holovi, stepenište preuređeni. Stare slike i nameštaj su restaurisani, lusteri vraćeni. U toku je revitalizacija fasade. Biće završena do kraja godine kada će zdanje dobiti i novo osvetljenje. Vlasnicima 3.800 kvadrata ostaje još da srede kuhinju, restoran i višenamensku salu. Kristofer Brukner, menadžer hotela sa tri zvezdice, kaže da im je letos bila popunjena polovina kapaciteta.
– Prezadovoljni smo poslovanjem. Naši aduti su, pre svega, lokacija i pristupačne cene noćenja. Gosti su uglavnom iz Evropske unije i privlači ih domaća kuhinja. Služimo proju, kajmak, ajvar, pršutu... – ističe Brukner.
On ne krije da planiraju da šire mrežu hotela u Beogradu. Oko su bacili na neke u blizini.
„Ekscelzior” je otvoren 1924. godine. Prvobitnu namenu menjao je nekoliko puta do 1948. godine, kada je ponovo postao hotel.
Obnova „Tulipin Putnika Beograd” pri kraju
Za mesec dana renoviranje hotela u Ulici Palmira Toljatija biće završeno i tada će zdanje poneti ime „Tulipin Putnik Beograd”. Hotelsku ponudu prestonice obogatiće sa 94 sobe, 12 apartmana, spa i fitnes centri, dve restoranske i kongresna sala. Sedam spratova i dva dograđena na aneksu objekta zauzimaju ukupno 8.500 kvadrata.
Hotel je pre renoviranja imao dve zvezdice, a sada će dobiti još jednu. Sagrađen je 1971. godine prema projektu arhitekte Mihajla Mitrovića. Zbog dugogodišnjih problema oko privatizacije i ovog hotela kao dela imovine turističke agencije „Putnik”, bio je zatvoren gotovo dve godine. Od maja 2007. najstarije srpsko turističko preduzeće je u vlasništvu „Metropol grupe”, jedne od najvećih investicionih i industrijskih grupa u Rusiji. Ona je „Putnik” kupila za više od 40 miliona evra.