Prema novoj odluci o naknadama za korišćenje zaštićenog područja "Predeo izuzetnih odlika Ovčarsko-kablarska klisura", vlasnici vikendica moraće Turističkoj organizaciji Čačka, kao štićeniku klisure, godišnje da plaćaju 120 dinara po kvadratu podne površine objekta. Plovidba Zapadnom Moravom, odnosno jezerom Međuvršje, takođe viće neće biti besplatna, pa će vlasnici morati da plate 2.000 dinara po čamcu. Pored novih nameta koji će pogoditi najveći broj Čačana i onih kojima je klisura jedno od omiljenih prirodnih dragulja, odluka UO TOČ, obuhvatila je još osamdesetak tarifa. Tako će i turističke agencije morati da plaćaju taksu za rad na ovom području i to 10.000 dinara. Novina je i uvođenje ulaznica za pećine i vidikovce - po 100 dinara. Sam ulazak i boravak u zaštićenom predelu koštaće 70 dinara za registrovane posetioce, a 50 dinara će plaćati deca.
Prema novoj odluci o naknadama za korišćenje zaštićenog područja "Predeo izuzetnih odlika Ovčarsko-kablarska klisura", vlasnici vikendica moraće Turističkoj organizaciji Čačka, kao štićeniku klisure, godišnje da plaćaju 120 dinara po kvadratu podne površine objekta.
Plovidba Zapadnom Moravom, odnosno jezerom Međuvršje, takođe viće neće biti besplatna, pa će vlasnici morati da plate 2.000 dinara po čamcu.
Pored novih nameta koji će pogoditi najveći broj Čačana i onih kojima je klisura jedno od omiljenih prirodnih dragulja, odluka UO TOČ, obuhvatila je još osamdesetak tarifa. Tako će i turističke agencije morati da plaćaju taksu za rad na ovom području i to 10.000 dinara. Novina je i uvođenje ulaznica za pećine i vidikovce - po 100 dinara. Sam ulazak i boravak u zaštićenom predelu koštaće 70 dinara za registrovane posetioce, a 50 dinara će plaćati deca. Ovu odluku, pre stupanja na snagu, podržalo je Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.
Nova odluka "potkačiće" i vlasnike hotela, motela i turističkih naselja, odnosno kampova. Oni će godišnje morati za Turističku organizaciju Čačka da izdvoje 800 dinara po ležaju, a vlasnici kafana 670 dinara po kvadratu, umesto dosadašnjih 100 dinara. Tarifa za one koji drže kamp je 15 dinara po kvadratu.
- Naša rešenja o naknadama praktično imaju snagu poreskih dokumenata, jer je odluka zasnovana na Zakonu o zaštiti prirode iz 2009. godine i na Uredbi Vlade o bližim kriterijumima, koja je stupila na snagu prošlog juna - rekao je Miodrag Stevanić, direktor TOČ.
- Kao ustanova koja upravlja klisurom, ranijih godina smo od ovih naknada prihodovali oko dva miliona dinara, a sada očekujemo da ovaj prinos bude pet puta veći. Sav taj novac dužni smo da ulažemo u očuvanje klisure.
Novom odlukom obuhvaćena je i naknada za plaćanje prolaska vozilima magistralnim putem kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru. Dnevna tarifa za automobile je 100 dinara, dok će kamiondžije morati da za prolaz kroz klisuru plate 700 dinara. Ova naknada, međutim, još neće stupiti na snagu, jer je pre toga potrebno da se osnuju ulazne stanice iz oba pravca, kao i osoblje, koje će ovde biti zaposleno. Za taj objekat na putu potrebno je pribaviti saglasnost upravljača javnog puta.
Vožnja brodom
U turističkoj ponudi klisure uskoro će biti i vožnja brodom, koji će saobraćati na jezeru Međuvršje između restorana "Dom" u Ovčar Banji i "Plaža" u Međuvršju. Ovih 11 kilometara brod, koje je vlasništvo preduzeća "Morava", prelaziće za dva i po do tri sata. Na gornjoj palubi brod ima mesta za 66, a na donjoj za 55 putnika.