Šamponi, parfemi... će opet "leteti" bez kese

Bez autora
Feb 23 2011

Putnici u vazdušnom saobraćaju možda će opet moći da unesu u avion svoje tečne sapune, parfeme, šampone i flaširanu vodu, zahvaljujući tehnologiji izvorno razvijenoj na američkom Univerzitetu Kalifornija - Dejvis.Kancelarija za nauku i tehnologiju američkog Ministarstva bezbednosti nedavno je dodelila firmi iz Denvera, koja se bavi odbrambeniim poslovima, zadatak da razvije skenere sa magnetnom rezonancom koji bi mogli da se koriste na aerodromima za proveru eksploziva u flašama i limenkama ali bez njihovog otvaranja.

Šamponi, parfemi... će opet "leteti" bez kesePutnici u vazdušnom saobraćaju možda će opet moći da unesu u avion svoje tečne sapune, parfeme, šampone i flaširanu vodu, zahvaljujući tehnologiji izvorno razvijenoj na američkom Univerzitetu Kalifornija - Dejvis.

Kancelarija za nauku i tehnologiju američkog Ministarstva bezbednosti nedavno je dodelila firmi iz Denvera, koja se bavi odbrambeniim poslovima, zadatak da razvije skenere sa magnetnom rezonancom koji bi mogli da se koriste na aerodromima za proveru eksploziva u flašama i limenkama ali bez njihovog otvaranja.

Prototip mašine biće izgrađen u laboratoriji profesora hemije Metjua Augustina na Univerzitetu Dejvis, koji je izumeo i patentirao tu tehnologiju. Za to će, za početak, dobiti 800.000 dolara podrške.

Tehnologija je slična drugim mašinama sa magnetnom rezonancom koji se koriste za medicinsko skeniranje. Koristi se i puls radio-talasa i jaka magnetska polja da se izoluje signal koji pokazuje hemijske strukture uzorka.

Profesor Augustin započeo je eksperimente sa ovom tehnologijom pre nekoliko godina radi dobijanja tehnike za proveru kvaliteta vina bez otvaranja flaša.

Nakon što je 2006. godine sprečena zavera kada su teroristi planirali da unesu tekući eksploziv u najmanje deset aviona, Augustin je počeo da istražuje da li bi se magnetna rezonanca mogla iskoristiti i za identifikaciju nečeg drugog osim lošeg vina.

Rani testovi su pokazali da njegova tehnika analize vina može da razlikuje benzin ili druge opasne tekućine, od paste za zube i drugih neškodljivih tvari.

Ali, izazov je bio da se dizajnira sistem pogodan za korištenje na aerodromima: relativno mali, jednostavan i brz za korišćenje, te sposoban za skeniranje različitih posuda u širokom rasponu veličina i oblika, od karmina za usne do flaša sa vodom.

Izrada takvog skenera uključuje i pažljiv odnos između visoke frekvencije radio-talasa koji daju najbolje informacije o hemijskoj strukturi, ali su blokirani od metala, i niže frekvencije talasa koji bi mogli da prođu kroz limenku soka.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik