Slovenci odustali od jezera Palić

Bez autora
Jan 19 2011

Slovenačka firma „Terme Olimija" odustala je od gradnje banje Palić i ulaganja vrednog 20 miliona evra. Očekivanja Subotičana da će Palić do aprila 2012. godine, kako je najavljivano, postati banja sa hotelom sa četiri zvezdice, velnes, akva i spa centrima, otvorenim i zatvorenim bazenima raspršena su ovih dana kada su iz "Terme Olimije" dostavili definitivan dogovor da odustaju od ove investcije. Upravni odbor i menadžment firme „Terme Olimija" naime imali su različite stavove oko ulaganja. Menadžment je tvrdio da će se isplatiti ulaganje 20 miliona evra u izgradnju banje Palić, ali je Upravni odbor posle posete ovom turističkom mestu u novembru zauzeo drugačiji stav. Nisu pomogle ni najave ministra ekonomije Mlađana Dinkića da će ugovor o izgradnji banje Palić biti potpisan, jer je kompanija koja je svojevremeno, jedina otkupila tendersku dokumentaciju za strateško partnerstvo, definitivno odustala od posla.

Slovenci odustali od jezera PalićSlovenačka firma „Terme Olimija" odustala je od gradnje banje Palić i ulaganja vrednog 20 miliona evra.

Očekivanja Subotičana da će Palić do aprila 2012. godine, kako je najavljivano, postati banja sa hotelom sa četiri zvezdice, velnes, akva i spa centrima, otvorenim i zatvorenim bazenima raspršena su ovih dana kada su iz "Terme Olimije" dostavili definitivan dogovor da odustaju od ove investcije.

Upravni odbor i menadžment firme „Terme Olimija" naime imali su različite stavove oko ulaganja. Menadžment je tvrdio da će se isplatiti ulaganje 20 miliona evra u izgradnju banje Palić, ali je Upravni odbor posle posete ovom turističkom mestu u novembru zauzeo drugačiji stav.

Nisu pomogle ni najave ministra ekonomije Mlađana Dinkića da će ugovor o izgradnji banje Palić biti potpisan, jer je kompanija koja je svojevremeno, jedina otkupila tendersku dokumentaciju za strateško partnerstvo, definitivno odustala od posla.

Kao razlog za odustajanje slovanačkog partnera navode se kriza, finansijki problemi same kompanije, ali nestabilnost jezera koje je godinama nedostupno za kupače.

U Palićkom jezeru je naime, pre dve godine uginulo oko 13 tona ribe a višegodišnja zabrana za kupače, ozbiljna je prepreka za mnoge investitore.

Svesni toga, nadležni u „Parku Palić" prošle godine uložili su milione u „osvežavanje" jezera vodom iz Tise kako se ne bi ponovila katastrofa pred očima zainteresovanih ulagača. Ove godine u planu je seča trske i ugradnja sedam aeratora koji će uz vodu iz Tise da „izbistre" Palićko jezero do njegove kompletne sanacije za koju tehnička dokumentacija treba da bude gotova za 190 dana.

Jasmin Šečić, pomoćnik gradonačelnika Subotice i član Komisije za valorizaciju slovenačke ponude, kaže da trud uložen u razgovorima sa investitorima nije bio uzaludan.

“Posle dvomesečnog zastoja u razgovorima konačno smo dobili definitivan odgovor da odustaju od ulaganja. Ipak, poslednjih šest meseci, uradili smo mnogo toga što nam obezbeđuje različitu i drastično bolju početnu osnovu za razgovore sa novim ulagačima " kaže Šečić.

On tvrdi i da Palić odustajanjem Slovenaca nije u minusu. Tokom tog perioda rešen je problem izmeštanja Meteorološke stanice sa lokacije za koju se traži novi investitor, dobijeno je pravo na eksploataciju termalnih izvora i ova kao i mnoge druge lokacije infrastrukturno su opremljene.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik