U kućama za odmor i sličnim smještajnim objektima za kratkotrajni boravak u Sloveniji lani je ostvareno nešto manje od 2,5 milijuna noćenja turista temeljem rezervacija putem jedne od četiri najveće online platforme.
T
o je bilo pet posto manje nego u pretkoronskoj 2019. godini, pokazuju statistike. Lani su smještajni kapaciteti za kratkoročni boravak u Sloveniji primili gotovo 273.000 rezervacija putem četiri najveće međunarodne online booking platforme (Airbnb, Booking, Expedia Group i Tripadvisor). To je gotovo dvostruko više nego 2021., a 11 posto manje nego 2019., stoji u priopćenju Državnog zavoda za statistiku. Na temelju tih rezervacija ukupno je ostvareno nešto manje od 2,5 milijuna turističkih noćenja, što je jednom više nego 2021. i pet posto manje nego 2019.
U objektima za kraći boravak ostvareno je prosječno 747 noćenja, a dnevno je ostvareno 6700 noćenja, s prosječno devet noćenja po rezervaciji. Prema već objavljenim statističkim podacima o postavkama, koji već uzimaju u obzir podatke o noćenjima nastalim temeljem spomenutih rezervacija, turisti su lani ostvarili 5,7 milijuna noćenja u kućama za odmor i sličnim smještajnim objektima za kratkotrajni boravak. Tako je 43 posto noćenja ostvareno uz rezervacije putem spomenute četiri platforme. Najveći broj rezervacija smještajnih kapaciteta za kratkoročne boravke putem online platformi ostvaren je u srpnju i kolovozu, koji se inače smatraju mjesecima s najviše turističkih noćenja u Sloveniji. U tom je razdoblju prošle godine na ovaj način ostvareno ukupno 113.000 rezervacija na temelju kojih je ostvareno nešto manje od 1,2 milijuna noćenja. To je bila gotovo polovica svih takvih noćenja u 2022. U srpnju prošle godine u odnosu na isti mjesec 2019. ostvareno je četiri posto više takvih noćenja. I na području EU i Europske udruge slobodne trgovine (EFTA) lani je najviše noćenja u smještajnim objektima za kratkoročni boravak, nastalim na temelju rezervacija putem internetskih platformi, bilo u srpnju i kolovozu. Najveći udio svih takvih noćenja u ova dva mjeseca ostvaren je u Hrvatskoj (62 posto takvih noćenja u našoj zemlji) te Sloveniji i Grčkoj (po 48 posto). Među turistima iz zemalja s više od 100.000 noćenja ove vrste, u odnosu na 2019., udio noćenja porastao je kod gotovo svih, a najviše kod turista iz Njemačke (34 posto više noćenja), Poljske (26 posto) i Češka, Mađarska i Austrija (po 21 posto). U odnosu na 2019. manje noćenja ostvarili su turisti iz Ujedinjenog Kraljevstva (-36 posto), Italije (-24 posto) i Francuske (-2 posto). Najveći udio takvih noćenja lani su turisti ostvarili u gorenjskoj statističkoj regiji, i to 808.000 ili 33 posto svih noćenja. To je jedan posto više nego 2019. |