Sokobanja je banja u Srbiji koju izdvajaju prirodne izuzetnosti, a zbog posebne klime preporučuje se svima koji imaju problema sa bolestima disajnih puteva.
Jedna od najpoznatijih banja u Srbiji, Sokobanja, ujedno je i mesto koje se najduže bavi banjskim turizmom u našoj zemlji, kaže za 92.putovanja direktor Turističke organizacije Sokobanje Ljubinko Milenković.
Sokobanja je smeštena između planina Ozren i Rtanj. Banjska tradicija Sokobanje datira još iz rimskog doba. Ono što je razlikuje od drugih banja u Srbiji jeste to što ovde dolaze turisti koji imaju najduži prosek boravka.
"Ovde svaki dan može da bude drugačiji i da se upotpuni sadržajima, kako u samoj banji, tako i u okolnim mestima. Tako jedan dan možete da uživate u spa-danu u samoj Sokobanji, drugi dan možete da skoknete do Rtnja, treći do Bovanskog jezera i tako dalje. Zaista kompletna destinacija", objasnio nam je Milenković.
Astma i ruža vetrova
Sokobanja je godinama asocijacija za lečenje astme. Milenković ističe da je banja poznata po svojoj ruži vetrova, te da je vazduh pun pozitivnih i negativnih jona koji pomažu za disajne puteve.
"Ona dobija ružu vetrova sa planina Ozren i Rtanj, o čemu svedoči i pravac rasta visokog drveća. Vazduh koristi u lečenju ozbiljnijih plućnih bolesti", objašnjava.
Ozren
Izletište Ozren udaljeno je oko 5 km od centra Sokobanje. Do Ozrena se stiže asfaltnim putem. Obuhvata veliki park u okviru koga se nalaze sportski tereni, dečje igralište i veštačko jezerce, restoran, vodeni slap Mala ripaljka i uređen prostor za piknik.
Sokobanja - lečilište
Kao prirodno lečilište, Sokobanja je poznata još od doba Rimljana. Knez Miloš je ovde dolazio svake godine, a godišnje je boravio tri meseca te je za svoje potrebe izgradio Milošev konak, koji se nalazi u centru Sokobanje, na mermernom šetalištu.
Izgradio ga je u prvoj polovini 19. veka, za potrebe svoje administracije, a naš sagovornik ističe da kneginja Ljubica nikad nije boravila u banji istovremeno kad i on. Knez Miloš je poslao vodu u Beč te je 1835. prvi put ustanovljena naučna lekovitost vode Sokobanje.
Godine 1837. napisan je prvi sokobanjski turistički vaučer kojim je jedan gost zvanično upućen na odmor u Sokobanju.
Termalne vode Sokobanje
Lekoviti izvori voda u Sokobanji čine ovu banju u Srbiji vrlom popularnom. Izvori imaju izraženu radioaktivnost, a ukupno je šest glavnih izvora ove vrste.
Temperatura vode se kreće u rasponu od 28 do 45 stepeni.
Kupatilo Banjica: Ovaj kompleks ima dva lekovita izvora: Banjica I, s vodom temperature 27,8 stepeni, i Banjica II u kojoj je voda temperature 28,9 stepeni. Ovaj centar će pomoći u borbi protiv bolesti i tegoba poput neuralgije, neuroze, psihoneuroze i povrede perifernih nerava.
Tursko kupatilo Amam
Najpoznatiji centar za lečenje u Sokobanji jeste Amam. Voda u izvorima se kreće od 43 do 53 stepena i odlična je za regulisanje posttraumatskih stanja, te raznovrsnih povreda. Kupatilo je centralna tačka u banji, a kako naš sagovornik ističe, pomoglo je mnogima.
Sokobanja - smeštaj
"Cene smeštaja u Sokobanji su nešto povoljnije u odnosu na top-destinacije", kaže za B92.net Milenković.
"Recimo, kod nas u banji možete naći kafu za 120 dinara, doručak za 300 dinara, što su relativno normalne cene."
U Sokobanji vlada sve veća tražnja za smeštajem, a cene privatnog se kreću od 1.200 dinara.
"Hoteli, gde pričamo o polupansionu, imaju cene od 3.500 dinara. Naravno, hoteli sa 4 zvezdice su nešto skuplji, ali svi oni nude promo-pakete, gde van vikenda imate povoljnije cene smeštaja, odnosno dobijate popust ako bukirate noćenje za ponedeljak, utorak ili sredu", objašnjava nam direktor TO Sokobanja.
Od sadržaja u hotelima su na raspolaganju doručak i korišćenje hotelskih sadržaja: velnes, bazen, spa-centar.
Gde je Sokobanja
Sokobanja je udaljena od Beograda 190 km, dok je od Aleksinca do Sokobanje udaljenost 30 km. Putanja koja će vas odvesti do banje ide preko Velike Plane, Jagodine, Ćuprije i Paraćina.