Najveći turistički centri u Republici Srpskoj ove ljetne sezone uveli su mnoštvo noviteta kako bi privukli što veći broj turista.
Naime, u Višegradu i Trebinju za one koji vole adrenalin u ponudi je mnogo novih sadržaja, poput hajking i bajking tura, kao i vožnje kvadovima.
Olivera Todorović, zamjenica direktora Turističke organizacije Višegrad, za "Nezavisne novine" ističe da Višegrad spada u red najpoželjnijih destinacija u Srpskoj.
"Ovogodišnji slogan je od 'Kulture do avanture', a to upravo znači da turisti koju dođu u naš grad mogu da posjete sve kulturne znamenitosti, pa nastave dalje ka prirodnim ljepotama Višegrada, kao i adrenalinskim sadržajima", kazala je ona.
Prema njenim riječima, ove godine su posebnu pažnju posvetili avanturističkom dijelu, kao i prirodnim ljepotama.
"Ove godine smo posebnu pažnju stavili na avanturistički dio i na prirodne ljepote. 'Višegradska regata' je manifestacija koja privlači veliki broj turista, kao i 'Skokovi sa Višegradske ćuprije'", kazala je Todorovićeva.
Turisti se sve češće odlučuju i za boravak u Višegradskoj banji, a nezaobilazno je i obilaženje manastira koji se nalaze u neposrednoj blizini.
Mladen Šukalo, samostalni stručni saradnik Turističke organizacije Banjaluka, rekao je za "Nezavisne novine" da turisti koji posjećuju ovaj grad imaju šta da vide, ali, kako kaže, najposjećenija destinacija je Krupa na Vrbasu.
"Mi imamo izgrađenu ponudu, na samom početku je obilazak našeg grada, zatim izleti na Banj brdo, te Krupa na Vrbasu sa svojim manastirom i slapovima, a tu je i etno-selo 'Ljubačke doline'", kazao je Šukalo.
Prema njegovim riječima, turisti su veoma zainteresovani za etno-turizam u Piskavici.
"Pored svih naših domaćih ponuda, turisti biraju i one u našem okruženju kao što je obilazak Kozare, kraljevskog grada Jajca, Plivskih jezera i Janjskih otoka", rekao je Šukalo.
Banjaluka ima i turizam na otvorenom, koji je veoma popularan među turistima.
"Turizam na otvorenom, po čemu je Banjaluka poznata, čine rafting, te vožnja kajakom i dajakom. Pored ovih aktivnosti, tu su i pješačenje, penjanje i biciklizam", rekao je Šukalo.
Kako kaže, Banjaluka je grad koji ove godine ima najviše događaja u državi, što je primljivo za turiste, čemu ide u prilog podatak da grad na Vrbasu obara sve rekorde posjećenosti.
Mirjana Putica, direktor Turističke organizacije Trebinje, ističe za "Nezavisne novine" da do sada bilježe 20 odsto više noćenja nego prethodne godine.
"Ove godine želimo da proširimo avanturističku ponudu. Želimo da pokažemo i koje prirodne potencijale imamo", kazala je Putica, dodajući da su od ove godine uveli mnoštvo noviteta za turiste.
"Kroz adrenalinski doživljaj hajking i bajking tura, vožnju rijekom Trebišnjicom, kao i vožnju električnih bicikala i kvadova omogućili smo turistima da posjete više različitih lokacija", rekla je Putica.
Kako dodaje, u ponudi je biciklistička staza, novi projekat koji se nalazi na lokaciji Trebinje - Jazina, koja je dugačka 15 kilometara.
"Turisti su veoma zainteresovani za našu novu ponudu, a mi želimo da Trebinje postane mjesto za sve generacije, odnosno da svako može da pronađe za sebe nešto zanimljivo", kazala je Putica, dodajući da će svake godine širiti turističku ponudu kako bi se turisti ponovo vraćali u grad na Trebišnjici.