Državni sekretar Ministarstva turizma i omladine Uroš Kandić izjavio je da, prema istraživanjima, najveće manifestacije poput „Exita”, festivala u Guči, „Beer Festa” i „Nišvila” privlače od 700.000 do milion gostiju, što pokazuje kakav je uticaj manifestacionog turizma na ukupan turistički promet u Srbiji.
„Pik održavanja manifestacija u Srbiji je letnji period, odnosno od juna do avgusta, gde beležimo najveći turistički promet u kome se ostvari od 35 do 40 noćenja. Manifestacioni turziam znatno doprinosi, ne samo mapiranju Srbije na karti kulturnih događaja, nego i na svetskim kartama turizma”, izjavio je Kandić za Tanjug. On je naveo manifestacije koje su potpomagane od lokalnih samouprava dobijaju i podršku od resornog ministarstva. „Mi kada finansiramo manifestacije gledamo da 50 odsto učešća daju same lokalne samouprave. Mi smo ove godine izdvojili nešto preko milion evra, toliko su izdvojile i lokalne samouprave, a oko 800.000 izdvojila je AP Vojvodina”, rekao je Kandić.
Dodao je da je turistička infrastruktura podrška manifestacijama, jer prema njegovim rečima, bez nje je teško održavati manifestacije u velikoj brojnosti i velikom kvalitetu. „Guča nije mogla decenijama da smesti učesnike, uvek je falilo smeštaja. Mi smo pre četiri, pet godina izgradili zajedno sa lokalnom samoupravom Dom trubača. Sada su tamo smešteni gotovo svi orkestri, a mimo dana manifestacije taj dom može služiti za omladinski turizam i za druge vrste smeštaja”, naveo je Kandić. Sagovornik Tanjuga je rekao da je Vrnjačka Banja, gde se održava „Lav fest”, takođe promenjena, što daje drugo svetlo manifestaciji. Na pitanje kakvi su dalji planovi Ministarstva turizma i omladine, Kandić je naveo da su ove godine bila rekordna ulaganja u turističku infrastrukturu i dodao da će se nastaviti naredne godine. „Svi projekti koji su u svrhu poboljšanja turističke ponude u Srbiji će biti podržani od strane Ministarstva”, ukazao je Kandić. Kandić je istakao da i dalje raste turistički promet stranih turista u Srbiji. „Ovog leta i dalje raste turistički promet. Kada posmatramo početak juna i kraj avgusta u odnosu na isti period prošle godine, mi imamo 21 odsto više noćenja stranih turista u Srbiji. Približavamo se prevazilaženju rekorda prošle godine, na šta ukazuje devizni priliv koji je već prešao milijardu evra”, dodao je državni sekretar. Govoreći o stranim turistima, Kandić je rekao da najviše njih dolazi iz zemalja regiona, zemalja EU i Ruske Federacije.
„Tu prednjače turisti iz BiH, Turske, Severne Makedonije i drugih okolnih zemalja. Ono što je za ovu godinu interesantno i ukazuje na neke tendencije u daljem razvoju turizma jeste to da smo u junu ove godine imali povećanje kineskih turista za 350 odsto u odnosu na prošlu godinu”, naveo je Kandić. Dodao je da postoji povećanje turista iz Bugurske i Rumunije za oko 90 odsto, što su prema njegovim rečima, signali koji ukazuju da će Srbija biti atraktivna destinacija za strane turiste. Kandić je rekao da je država zahvaljujući vaučerima za letovanje koje deli građanima, uspela da produži turističku sezonu. „Turistička sezona nije samo tokom letnjim meseci, ona se proteže od aprila do novembra. Ove godine je podeljeno oko 260.000 vaučera, od čega je realizovano 150.000. Ostatak od 100.000 vaučera će tek biti realizovan, imaćemo produženu sezonu i nadamo se de će se spojiti sa zimskom sezonom”, ocenio je Kandić. On je istakao da su turistički vaučeri za građane Srbije podstakli turističku privredu za vreme pandemije kovida 19 da se razvija na onim mestima koja nisu bila atraktivna za turiste. „Ljudi su prepoznali Srbiju kao zemlju gde treba da provedu deo odmora, trendovi se nastavljaju. U narednom periodu radićemo na povećanju stranih turista, ali želimo da nastavimo da držimo domaće turiste u okvirima koji su rekordni ovih godina”, rekao je Kandić. Komentarišući problem nesolventnosti turističkih agencija, Kandić je apelovao na građane da budu pažljivi prilikom izbora agencije, da provere da li je upisana u e-turistu, u APR-u, da li ima garanciju putovanja, licencu, kao i da provere šta piše u ugovoru. „Ukoliko postoji licenca i garancija putovanja, i ukoliko su građani potpisali dobar ugovor u ogromnom broju slučajeva možemo da im pomognemo ukoliko dođe do prevare putnika da vrate svoj novac”, ukazao je Kandić. Govoreći o projektu „Zaplovi Srbijom”, Kandić je rekao da će se ove godine početi sa njegovom realizacijom.
„To je jedan projekat na više nivoa gde učestvuje više organizacija, ministarstava i agencija, i on će se nadograđivati iz godine u godinu. Ministarstvo turizma i omladine zajedno sa ostalim institucijama radi na tome da može da se plovi na Savi, Dunavu i njenim kanalima, jer Srbija ima izuzetne potencijale u tom pogledu”, istakao je Kandić. Dodao je da Dunav poseduje osam tvrđava u svom toku kroz Srbiju. „Razvijaćemo uz to i marine. Već smo počeli sa izgradnjom marine u Velikom Gradištu. Ove godine se nadam da ćemo pokrenuti tendersku proceduru za izgradnju Golubačke marine i uz to dodatne turističke sadržaje koji će pratiti razvoj nautičkog turizma, tu mislim na biciklističke staze, promenade, pešačke staze”, rekao je Kandić. Kandić je zaključio da je potrebno maksimalno iskoristiti potencijal reka, kako bi Srbija spremno dočekala svetsku izložbu EXPO 2027, prenosi Tanjug.